9 березня: День народження Тараса Шевченка

Сьогодні українці вшановують пам’ять видатного поета, художника та громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка, який народився 9 березня 1814 року.

День народження Тараса Шевченка

За 47 років життя Тарас Шевченко пробув 24 роки у кріпацтві, 10 — на засланні, а решту — під наглядом жандармів. Але, попри це, він зміг проявити себе як різнобічно обдарований митець — поет, прозаїк, драматург, художник.

Твори Тараса Шевченка перекладено понад ста мовами світу.

У духовній історії України Шевченко посів і досі беззастережно посідає виняткове місце. Значення його творчої спадщини для української культури важко переоцінити.

Один із 300 кратерів Меркурія має ім’я Тараса Григоровича. Діаметр кратера Т. Г. Шевченко — 137 кілометрів.

Щонайменше 1384 відомі пам’ятники Шевченко встановлено на території від Бразилії до Китаю. Більшість — 1256, розташовані на території України, майже півтори сотні розмістились у 35 країнах. Нині в Україні 164 населені пункти названі на честь Тараса Шевченка.

Інші свята

Сьогодні також у світі відзначається День народження ляльки Барбі.

Вперше Барбі з’явилася на ярмарку дитячих товарів у Нью-Йорку (1959). Її розробила Рут Хендлер, стенографістка компанії “Mattel”. Вважається, що прообразом знаменитої ляльки стала Білд Ліллі, героїня еротичних коміксів, що публікувалися в газеті “Bild Zeitung” (Німеччина). Ляльки-“моделі”, які зображали Ліллі, багато в чому нагадували ранні моделі Барбі. “Попередницями” її називали й популярні в 40-50-х рр. паперові ляльки з безліччю різноманітних нарядів — за словами Хендлер, в дитинстві її дочка Барбара (на честь якої і була названа Барбі) нерідко “грала з подругами в ляльки; то були паперові „дорослі” ляльки, і дівчатка уявляли себе в „дорослому житті” то дівчатами, то діловими жінками, то мамами. Звичайно відчувалася потреба у ляльках, які могли б познайомити юних леді з багатьма сторонами настільки привабливого для них світу дорослих”.

Перша Барбі коштувала 3 долари, була одягнена у чорно-білий смугастий купальник (сукні для ляльки слід було купувати окремо), у неї було стягнуте в “кінський хвіст” світле волосся та чорні очі.

Окрім того, у світі 9 березня відзначають й інші свята: День домашніх комахМіжнародний день ді-джея.

9 березня також День подолання. Він проте, як подолати перешкоди та рухатися вперед.

Церковні свята та іменини

Іменини 9 березня в Івана, Іларіона, Софрона.

Щодо церковних свят, то у православній традиції 9 березня вшановують пам’ять Іоанна Предтечі, яке також називають святом “Набуття”, або “Іванів день”, “Набуття гнізд”, “Пташине потіння”, “День птахів” тощо.

Вважалося, що саме 9 березня можна побачити приліт перших лелек і жайворонків. У народі говорили: “На Набуття пернаті прагнуть до гнізд, дітлахи до хлібця, а чоловік до справ і дружині”.

Селяни знали, що побачити цих птахів — на щастя і удачі на весь рік. 9 березня вже починали готувати шпаківні і розвішувати їх на деревах.

The post 9 березня: День народження Тараса Шевченка first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Схожі статті

У США зростає тиск на припинення допомоги Україні: Зеленського звинувачують у спробах узурпації антикорупційних органів

У Сполучених Штатах Америки розгорівся політичний скандал навколо президента України Володимира Зеленського. Причиною стали як повідомлення про спроби взяти під контроль антикорупційні органи в Україні, так і масові акції протесту в українських містах. Американські політики й експерти, зокрема з табору Дональда Трампа, почали використовувати ці події як аргумент для припинення військової та фінансової підтримки Києва. […]

Секрети розмарину: чому ця рослина має бути на вашій кухні

Розмарин – не просто популярна приправа до м’яса, риби чи овочів, а справжній союзник здоров’я. Його використовують у кулінарії, косметології та навіть як природний засіб для профілактики хвороб мозку. Чому варто включити розмарин у свій щоденний раціон – далі в матеріалі. Розмарин здатен знижувати рівень глюкози, уповільнюючи всмоктування вуглеводів у кров. Більше того, він захищає […]

В Україні стрімко зросла кількість випадків кору — понад тисяча за півроку

За перші шість місяців 2025 року в Україні зафіксовано 1196 випадків кору — це в 11 разів більше, ніж за аналогічний період минулого року. Про це повідомив заступник генерального директора Центру громадського здоров’я Олексій Даниленко в ефірі «Суспільного». Кір — дуже заразне захворювання: одна хвора людина може інфікувати велику кількість людей. Захворюваність на кір носить […]

Військова академія виграла справу про повернення коштів за навчання

Львівський окружний адміністративний суд ухвалив рішення на користь Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у справі щодо відрахованої курсантки Ярини Л., яка має відшкодувати навчальному закладу 450 тисяч гривень за період навчання. За даними суду, дівчина навчалась у військовій академії з серпня 2022 року по квітень 2025 року. Вона була на повному державному […]