Безсонні ночі українців: як допомогти своєму організму

Війна принесла в життя українців не лише фізичні випробування, а й глибокий емоційний та психологічний стрес. Страх за власне життя та безпеку рідних, що від втрати близьких чи домівки, невизначеність майбутнього — все це стало невід’ємною частиною повсякденності багатьох людей. Одним із найбільш розширених наслідків цього постійного напруження є порушення сну.

Що робити, якщо вночі не вдалося виспатися і на ранок ви почуваєтеся втомленими та розбитими? Як збадьоритися та підтримати організм протягом дня? Зібрали кілька дієвих порад.

  1. Сніданок. Фізіологічною реакцією на брак сну є посилена тривожність і бажання солодкої та жирної їжі. Це еволюційна “прошивка”, яка в сучасних умовах втратила свою актуальність. Ба більше, солоденьке не додасть бадьорості, а навпаки – посилить сонливість.

Чому так? У нашому мозку, а саме – в гіпоталамусі, є нейрони, які виділяють молекулу нейропептид орексин. Коли орексину мало, люди буквально засинають на ходу та страждають на ожиріння. А збільшення кількості орексину в крові сприяє бадьорості та схудненню. Звісно, окрім орексину в цих процесах залучені численні інші гормони та чинники. Та в контексті сніданку після безсонної ночі діє таке правило: багато цукру – менше орексину. А от білкова їжа активує нейрони, які його утворюють, і орексину більшає.

Тому круасан чи оладки на сніданок краще замінити на яєчню, відбивну з гречкою або не солодку сирну запіканку, а перекусити краще горіхами та фруктами, а не печивом чи шоколадом.

  1. Кава. Після безсонної ночі дуже хочеться отримати заряд швидкої енергії. І ми звикли, що таким рятівником є кава. Одна-дві чашки еспресо чи капучино, дійсно, додадуть енергії, а от від третьої та наступних краще відмовитись. Великі дози кофеїну можуть викликати тривожність або нервозність.
  2. Денний сон. Щоб відновити сили, можна подрімати вдень 20-30 хвилин – звичайно, якщо є така можливість. Але не довше. Інакше організм увійде у фазу глибокого сну, і після пробудження ви почуватиметесь сонними і розбитими. Також не варто засинати після 14:00, адже це може порушити нічний сон.

Найкраще прилягти одразу після випитої чашки кави – кофеїн починає діяти приблизно через пів години. За цей час ви встигнете заснути, прокинутися і відчути бажаний ефект.

  1. Прогулянка на свіжому повітрі. Рух стимулюватиме активність мозку, а сонячне світло посилатиме на сітківку ока сигнали про те, що зараз день – час бадьорості та активності, і організм блокуватиме вироблення гормону сну мелатоніну.

А от важкі та інтенсивні тренування краще відкласти на ті дні, коли ви добре висипатиметесь. По-перше, вони ще більше виснажуватимуть і без того втомлений організм. По-друге, у такому стані ви гірше контролюватимете своє тіло і можете травмуватися.

Також після безсонної ночі варто відмовитися від керування автомобілем чи мотоциклом. Якщо це неможливо – бути дуже уважним й обережним, дотримуватися швидкісного режиму та безпечної дистанції.

  1. Поблажливість до себе. Брак сну знижує нашу працездатність, нашу уважність, пильність, а також погіршує контроль над імпульсами та бажаннями, що робить нас менш раціональними.

У такому стані виконати свою роботу якісно на 100% неможливо. Тому не намагайтеся витиснути з себе максимум. Поговоріть із керівництвом або працедавцем, відкладіть складні завдання на завтра та скоротіть робочий день. Керівники теж люди, і якщо вони перебувають в Україні, то ймовірно їм не доведеться нічого довго пояснювати.

Наступного дня та надалі спробуйте повноцінно висипатися.

The post Безсонні ночі українців: як допомогти своєму організму first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Схожі статті

Керівника «Лісів України» підозрюють у службовій недбалості

Виконавчому директору державного підприємства «Ліси України» Ігорю Лицурі оголошено підозру в службовій недбалості, яка завдала державі мільйонні збитки. Про це повідомила Національна поліція України. Слідство встановило, що Лицура уклав договір на закупівлю 11 тракторів на загальну суму 15,9 млн грн. У технічній документації до техніки були зазначені недостовірні характеристики, які не відповідали реальному стану машин. […]

Ексрадник Резнікова вийшов із СІЗО у справі про розкрадання $10 млн на формі для ЗСУ

Роман Баликін, колишній радник ексміністра оборони Олексія Резнікова, вийшов на волю у справі про багатомільйонні зловживання під час закупівель військової форми для Збройних сил України. Печерський районний суд значно знизив розмір застави для Баликіна — зі 136 млн гривень до менш ніж 10 млн. Цю суму оперативно внесла компанія, пов’язана з родиною фігуранта. Раніше правоохоронці […]

Українці можуть отримати до 1 млн грн на відкриття приватного садочка

Кабінет Міністрів України розширив можливості державної грантової програми «Власна справа». Відтепер українці можуть отримати до 1 мільйона гривень на відкриття або розвиток приватних дитячих садків, ясел чи центрів розвитку дитини. Про це повідомила пресслужба Міністерства економіки. Гранти надаватимуться за умови створення нових робочих місць і часткового співфінансування. Залежно від суми, підприємці мають найняти від двох […]

Шмигаль може призначити заступником міністра одіозного Івана Гаврилюка

Новопризначений міністр оборони Денис Шмигаль, який лише нещодавно очолив відомство, ризикує розпочати свою каденцію з сумнівного рішення — за інформацією з джерел, він розглядає кандидатуру Івана Гаврилюка на посаду свого заступника. Наразі Гаврилюк вже працює радником міністра, але очікується, що призначення може відбутися з дня на день. Іван Гаврилюк — добре знайома фігура в оборонному […]