Бюджет під тиском війни: виплати військовим восени можуть опинитися під загрозою

Фінансова система України опинилася перед новим викликом: вже восени під загрозою можуть опинитися регулярні виплати військовослужбовцям. Як повідомляє «Економічна правда» з посиланням на джерела в уряді та парламенті, Міністерство оборони вже витратило частину коштів, які були передбачені на виплати в останні місяці 2025 року.

За інформацією видання, у першому кварталі Міноборони почало використовувати бюджетні ресурси, закладені на кінець року. Йдеться, зокрема, про кошти, які мали б забезпечити грошове забезпечення у вересні-грудні. Ці гроші наразі спрямовуються на закупівлю снарядів, дронів та іншого озброєння, що вкрай необхідне для підтримки українських Збройних сил на фронті.

Загальна сума вже витрачених або контрактованих наперед ресурсів перевищила 200 мільярдів гривень. У деяких випадках держава фактично витратила й кошти, що мали б бути спрямовані на вересневі виплати.

Бюджет на межі можливого
У держбюджеті на 2025 рік видатки на Міністерство оборони становлять 1,568 трильйона гривень. Це лише на 31 млрд грн більше, ніж у 2024 році. При цьому бюджет вже наблизився до межі, яку здатна витримати економіка, навіть попри минулорічне підвищення податкових надходжень.

У такій ситуації країна ризикує опинитися без резервів для грошового забезпечення армії восени. Це може створити не лише фінансову кризу, а й вдарити по моральному стану українських військових, які щодня ризикують життям на передовій.

Часу обмаль
Щоб уникнути критичної ситуації, уряд та Верховна Рада мають вже найближчим часом підготувати зміни до бюджету. В ідеалі – до серпня, аби у вересні були доступні кошти для повноцінного фінансування військових.

Ці зміни мають не лише збалансувати вже наявні витрати, а й передбачити додаткові джерела фінансування, зокрема за рахунок внутрішніх або зовнішніх позик, податкових надходжень чи допомоги партнерів.

Українська армія залишається головним щитом держави. Тому забезпечення її фінансової стійкості — це не лише питання економіки, а й питання виживання країни у війні.

Схожі статті

У Києві викрили шахрайський кол-центр, що видурює гроші в європейців

У самому центрі Києва, на вулиці Дегтярівській, під дахом респектабельного бізнес-центру «Міком Палац», викрили масштабний шахрайський кол-центр, орієнтований на громадян країн Євросоюзу. Команда «СтопКору» зафіксувала, як щодня з 10 ранку тут працюють близько 50 осіб — здебільшого чоловіки віком 25–30 років. Як з’ясували журналісти, офіс на восьмому поверсі будівлі був перетворений на справжню фабрику з […]

Через дефіцит овочесховищ уряд розширив програму «5-7-9%» для фермерів

В умовах війни та знищеної інфраструктури уряд вирішив «розморозити» додаткову фінансову підтримку для аграріїв. Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка дозволяє фермерам, що займаються овочівництвом, скористатися державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» для будівництва овочесховищ і картоплесховищ. Про це повідомили в Міністерстві аграрної політики та продовольства. Йдеться про можливість отримати компенсацію відсоткової ставки за кредитами – у […]

Призов і виїзд за кордон — головний удар по бізнесу під час війни

Поки фронт тримає оборону, тил усе гучніше говорить про нестачу робочих рук. У березні 2025 року 65% українських підприємств знову визнали головною проблемою для ведення бізнесу саме брак кадрів. Про це свідчать результати щомісячного опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), оприлюднені «Главкомом». «Упродовж останніх місяців і навіть кварталів проблема браку робочої сили — […]

У Кремлі натякнули на нові атаки по енергооб’єктах України

Попри публічні домовленості з Дональдом Трампом та заявлений мораторій на атаки по енергетичних об’єктах, Росія офіційно оголосила про завершення перемир’я. 18 квітня речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що «місяць минув, але нових вказівок президент не давав». Формально — нібито кінець, неформально — кінець був із самого початку. Нагадаємо, після кулуарних перемовин Трампа та Путіна сторони […]