Чому ліки в Україні не стали дешевшими

З 1 березня в Україні офіційно запрацювали нові правила регулювання фармацевтичного ринку, які мали б знизити вартість низки медичних препаратів майже на 30%. Однак на практиці це не принесло суттєвого полегшення для гаманців українців. Виробники продовжують контролювати ринок, а аптеки, опинившись у складній ситуації, змушені шукати способи виживання.

За даними експертів, за останні три роки ціни на ліки в Україні зросли на 120%, і перед березневим “зниженням” виробники заздалегідь підняли вартість препаратів на 30%. Найбільше подорожчання відбулося в січні 2025 року. Попри ці факти, президент Асоціації “Виробники ліків України” Петро Багрій заперечує такі цифри, називаючи їх “неправдою”, хоча конкретних контраргументів не надає.

Аналітичні дані свідчать, що 71,8% вартості медикаментів формують саме виробники. Аптеки впливають лише на 22,3%, а дистриб’ютори – на 5,9%. Українські аптеки мають найнижчу торгову націнку у Європі – 14-15%. Водночас націнка виробників залишається неконтрольованою і може сягати 85%.

Багрій уникає обговорення цих даних і натомість звинувачує в подорожчанні так звані “маркетингові договори” між аптеками та виробниками. Відповідно до нового регулювання ці угоди заборонені. Виробники зекономили близько 25% коштів, які раніше йшли на маркетингові відрахування, але ціни на більшість препаратів залишилися високими.

Зниження цін торкнулося лише 100 препаратів, відібраних не за запитами лікарів чи пацієнтів, а за пропозиціями самих виробників. У цьому списку, наприклад, опинилися сім видів “аскорбінки” з різними смаками, але не критично важливі препарати.

При цьому ціни на інші ліки, які не увійшли до списку, навпаки – зросли. Таким чином, загальний ефект від регулювання виявився нульовим: “здешевлення” повернуло вартість ліків лише до рівня кінця 2024 року. Наприклад, препарат від тиску “Тонорма” подорожчав утричі за три роки, а зараз просто повернувся до ціни початку 2024-го.

Ринок готується до повного реферування цін, яке передбачене законопроєктом №11493, підписаним президентом. Однак це може призвести до скорочення асортименту, особливо серед міжнародних виробників. В Європейській Бізнес Асоціації вже застерігають, що це негативно вплине на інвесторів у сфері охорони здоров’я України.

The post Чому ліки в Україні не стали дешевшими first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Схожі статті

Біологічне старіння пов’язане з рівнем демократії та освіти — дослідження Nature

Міжнародна група вчених довела, що біологічне старіння людини залежить не лише від стану здоров’я, а й від політичного устрою, рівня освіти, екології та соціальної справедливості. Результати масштабного аналізу, проведеного в 40 країнах, опублікував журнал Nature Medicine. Освіта і свобода як ключ до довголіття У ході трирічного дослідження науковці проаналізували фізіологічні показники (артеріальний тиск, індекс маси […]

Вітамін молодості: як D захищає організм після 50 років

Після 50 років організм поступово втрачає здатність до швидкої регенерації, уповільнюються обмінні процеси, знижуються імунні функції. Саме в цьому віці особливо важливо підтримувати себе зсередини. І хоча всі вітаміни відіграють важливу роль, на думку науковців, один з них має вирішальне значення для здорового старіння — це вітамін D. Про те, чому саме він став ключовим […]

На Львівщині жінка підробляла документи й вивозила деревину до Польщі

Правоохоронці викрили мешканку Львівської області, яка організувала канал незаконного експорту деревини з ліщини до Європейського Союзу. Жінка зареєстрована як фізична особа-підприємець і використовувала підроблені документи для отримання сертифікатів про походження лісоматеріалів і пиломатеріалів. Як повідомили у пресслужбі територіального управління Бюро економічної безпеки у Львівській області, підозрювана незаконно перемістила через митний кордон понад 17 кубометрів лісопродукції. […]

СБУ проводить обшуки в «Артеріумі»: Жеваго заявляє про політичний тиск, компанія заперечує торгівлю з Росією

16 липня правоохоронці провели обшуки у центральному офісі фармацевтичної корпорації «Артеріум», що належить бізнесмену і політику Костянтину Жеваго. Обшуки також відбулись на виробничих майданчиках у Києві та Львові. Це вже третя силова операція проти компанії за останні три роки — попередні проводились у 2022-му та лютому 2025 року. Слідство підозрює компанію у незаконному збуті лікарських […]