Фармбізнес заробив мільярди: як українцям спочатку підняли ціни на ліки, а потім “знизили”

З 1 березня в Україні почало діяти рішення РНБО про зниження цін на 30% на найпопулярніші лікарські засоби. Проте реальне зменшення вартості виявилося маніпуляцією, адже напередодні ухвалення цього рішення ціни на медикаменти різко зросли.

У січні 2025 року ліки подорожчали до пікових значень, а вже в березні, після зниження, повернулися до рівня, який спостерігався ще влітку 2024-го. Таким чином, фармацевтичний ринок створив ілюзію зниження, тоді як українці змушені були протягом кількох місяців купувати медикаменти за завищеними цінами.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що середньозважена роздрібна вартість ліків з ТОП-100 знизилася на 25%, хоча РНБО анонсувала зменшення на 30%. Причина – у деяких немережевих аптеках залишалися запаси препаратів за старими цінами.

У публікації МОЗ наведено приклади нових цін, які нібито демонструють суттєве здешевлення. Але при ретельному аналізі стає очевидно, що це не так.

Приклади маніпуляцій з цінами:

  • Валідол-Дарниця (10 таблеток). У травні 2024 року коштував 19,66 грн, у січні 2025-го ціна піднялася до 24,5 грн, а після «зниження» повернулася до 19,66 грн.

  • Корвалол-Дарниця (25 мл). Улітку 2024-го коштував дешевше, ніж після березневого «зниження».

  • Фармадол (таблетки №50). У квітні 2024 року ціна була на рівні 166 грн, у січні 2025-го підскочила до понад 200 грн, а потім «знизилася» до 166 грн.

  • Гідазепам (таблетки по 0,05 г №10). У січні 2025-го ціна перевищила 300 грн, а після зниження становить 231 грн, що все одно більше, ніж у червні 2024-го.

Єдиний препарат, який дійсно подешевшав – Тівортін розчин. Його вартість знизилася з 215 грн до 200 грн.

Ціни на ліки формують виробники, дистриб’ютори та аптечні мережі. Виробники пояснюють зростання вартості збільшенням витрат на логістику, сировину та енергетичні ресурси. Проте аптечні мережі нагадують, що 71,8% ціни формують саме виробники, тоді як аптеки можуть впливати лише на 22,3%, а дистриб’ютори – на 5,9%.

Голова асоціації “Виробники ліків України” Петро Багрій пояснив, що курс валют, енергетична криза та витрати на логістику впливають на кінцеву ціну медикаментів.

МОЗ та Держпродспоживслужба запевняють, що спостерігається тенденція до поступового зниження цін на ліки. Однак вони не звернули уваги на те, що перед ухваленням рішення про здешевлення фармринок завищив ціни на медикаменти, змусивши українців переплачувати протягом кількох місяців.

Контроль за цінами передали Держпродспоживслужбі, яка не побачила в цій ситуації жодних порушень. Водночас громадяни подали 567 скарг на завищені ціни, зокрема з Харківської, Київської, Полтавської, Закарпатської, Запорізької, Дніпропетровської, Одеської, Чернівецької, Івано-Франківської та Волинської областей.

Замість реального здешевлення медикаментів українці отримали схему, яка дозволила фармацевтичному бізнесу тимчасово збільшити прибутки за рахунок штучного підвищення цін напередодні “зниження”.

The post Фармбізнес заробив мільярди: як українцям спочатку підняли ціни на ліки, а потім “знизили” first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Схожі статті

Реперка Азілія Бенкс висміяла українського військового з полону і потрапила у скандал

Американська реперка Азілія Бенкс знову потрапила в центр скандалу через свої висловлювання щодо України. Цього разу приводом став образливий допис про українського морпіха Олександра Кірієнка, який повернувся з російського полону після майже трьох років катувань. Бенкс репостнула фото військового, на якому помітно, наскільки сильно він схуд під час неволі, додавши принизливий підпис: “Що потрібно було, […]

Співака Хливнюка захейтили за використання військової автівки

Український музикант і фронтмен гурту “Бумбокс” Андрій Хливнюк, який з початку повномасштабного вторгнення приєднався до лав Збройних сил України, знову опинився в центрі хвилі критики. Цього разу приводом стало припущення, що артист нібито користується військовим пікапом у власних цілях — їздить на ньому по Києву. Звинувачення з’явилися в соцмережі Threads, де один з користувачів натякнув […]

У Дніпрі інспектора медзакладу затримали на хабарі за комісування пораненого бійця

У Дніпрі правоохоронці викрили схему торгівлі рішеннями військово-лікарської комісії. Підозру отримав інспектор однієї з медичних установ, якого викрили на хабарі в $4 тисячі. Про це повідомила Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Східного регіону. За даними слідства, військовослужбовець, що має бойові травми та контузії, звернувся до ВЛК через погіршення стану здоров’я. Незважаючи на очевидні медичні підстави […]

Кожен десятий постраждалий у ДТП в Україні — дитина

За перші шість місяців 2025 року внаслідок дорожньо-транспортних пригод в Україні загинули 1367 людей, серед них — 69 дітей. Ще 13 895 осіб отримали травми. Такі дані оприлюднила асоціація «Укравтопром» із посиланням на Патрульну поліцію. Усього у січні–червні зафіксовано 11 194 аварії з постраждалими — практично стільки ж, як і за аналогічний період минулого року. […]