Хто має право на статус учасника бойових дій і як його оформити

Військовослужбовці Сил оборони України можуть отримати статус учасника бойових дій (УБД) двома шляхами — автоматично або через особисте звернення. Міністерство оборони опублікувало покрокову інструкцію, як оформити цей статус.

Як пояснив заступник міністра оборони, бригадний генерал юстиції Сергій Мельник, автоматичне оформлення відбувається через Єдиний державний реєстр ветеранів війни. Уповноважені особи частин зобов’язані внести інформацію про військовослужбовця протягом п’яти днів від моменту, коли він починає виконувати бойове завдання.

Однак передбачена також можливість подати документи особисто до однієї з 21 спеціальної комісії Міністерства оборони.

Для самостійного звернення потрібно:

  • заява за встановленою формою;

  • дві фотокартки 3×4 на матовому папері;

  • документи, що підтверджують участь у бойових діях.

Заяву треба надіслати поштою до комісії органу військового управління, якому підпорядковується військова частина. Якщо необхідних документів немає в наявності, комісія може самостійно витребувати їх у межах міжвідомчої взаємодії.

Комісії розглядають звернення протягом одного місяця. Якщо документи подані через Єдиний реєстр, обробка даних відбувається автоматично і в режимі реального часу.

Підставами для відмови у присвоєнні статусу можуть бути:

  • відсутність правових підстав або необхідних документів;

  • подання недостовірної інформації;

  • наявність вироку суду за умисний тяжкий або особливо тяжкий злочин під час бойових дій.

Рішення комісії можна оскаржити в суді або подати документи повторно після усунення причин відмови.

Якщо посвідчення УБД втрачено, військовослужбовці подають рапорт командиру, а звільнені — заяву до територіального центру комплектування за місцем проживання. Обов’язково також подати заяву до поліції про втрату документа та опублікувати оголошення про його недійсність у друкованих ЗМІ.

Право на отримання статусу УБД мають і ті, хто потрапив у полон або зник безвісти — окрім випадків добровільної здачі в полон або дезертирства. У таких ситуаціях документи подає командування відповідної військової частини.

The post Хто має право на статус учасника бойових дій і як його оформити first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Схожі статті

Кабмін змінює правила відстрочки від мобілізації для студентів і педагогів: що нового

Кабінет Міністрів України погодив законопроєкт, який чітко визначає, хто має право на відстрочку від мобілізації під час дії воєнного стану. Проєкт вже підготовлено для подання на розгляд Верховної Ради. Його норми стосуються передусім студентів, науковців і педагогів. Про це повідомили представник уряду у парламенті Тарас Мельничук та народний депутат Олексій Гончаренко. Серед ключових положень — […]

Головний рабин Києва та міжнародні зв’язки: як формується діалог з американськими колами

Контакти українських еліт з адміністрацією Трампа з питань політики та фінансів здебільше йдуть через головного рабина Києва Йонатана Марковича. Головний рабин Києва Йонатан Маркович є представником руху Хабад, відомий своїми хорошими відносинами з державними діячами України, США, Європи та Ізраїлю. Послідовниками Хабад є також донька президента США Іванка Трамп та її чоловік Джаред Кушнер. За […]

Українці наростили борги за мікрокредитами: 15 мільярдів боргу на початок року

У 2024 році українці суттєво збільшили заборгованість перед мікрофінансовими організаціями. Попри майже незмінну кількість оформлених кредитів, загальний обсяг позик виріс на 27%, досягнувши 51,69 мільярда гривень. Середня сума одного мікрокредиту становила близько 150 доларів — понад 6 тисяч гривень, що на 26% більше, ніж у 2023 році. Про ці тенденції повідомляє платформа «Опендатабот». Усього впродовж […]

Масштабна верифікація пільг: в Україні перевірятимуть понад мільйон одержувачів допомоги

В Україні стартує масштабна перевірка правомірності надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу. Під ретельну перевірку потраплять 1,2 мільйона громадян, які користуються такими пільгами. Міністерство фінансів України розробило єдину методику верифікації пільг. Наразі проєкт документа оприлюднено на сайті Федерації профспілок України для громадського обговорення. Основна мета — зробити систему надання […]