Міноборони віддало 1,5 млрд за неякісну їжу для ЗСУ — ДБР викрило схему

Державне бюро розслідувань викрило масштабну схему розкрадання бюджетних коштів, пов’язану із закупівлею продуктів харчування для Збройних сил України. У центрі схеми — службові особи Міноборони, державного підприємства «ДОТ» та приватного бізнесу, які разом «освоїли» понад 1,54 мільярда гривень на постачанні неякісної їжі за завищеними цінами.

За даними слідства, 10 березня 2024 року, в обхід прозорих тендерів, було укладено два «ручні» контракти з ТОВ «Буський консервний завод» на загальну суму 1,48 млрд грн. Посадовці пояснили це відсутністю пропозицій на Prozorro. Однак вартість одиниці продукції — 113,76 грн без ПДВ — виявилась суттєво завищеною, а сам завод не мав технічної спроможності забезпечити поставки.

Проблеми виникли одразу: продукти не доїжджали, або ж мали нижчу вагу, ніж вказано в документах, а іноді — підмінювались дешевшими аналогами. Лабораторні тести підтвердили: продукція не відповідала стандартам ДСТУ та технічним умовам.

Попри все, у травні та грудні 2024 року керівник ДП «ДОТ» Арсен Жуділов уклав із постачальником нові угоди на 5,82 млрд грн. Частина з них уже оплачена — 1,54 млрд перераховані на рахунки компанії. Угода від 16 грудня передбачала закупівлю понад 21 мільйона продуктових комплектів по 112,40 грн кожен.

Кожен контракт супроводжувався від 1 до 8 додаткових угод, що дозволяло змінювати умови постачання і маніпулювати цінами. ДБР зафіксувало щонайменше чотири способи, якими виводились бюджетні кошти:

  • Зменшення ваги продуктових наборів.

  • Поставка неякісної продукції.

  • Підміна товарів дешевшими аналогами.

  • Маніпуляції з каталогами – заявлялись сотні позицій, а постачались лише кілька.

Попри 176 порушень, зафіксованих у серпні 2024 року, ДП «ДОТ» не вжило жодних заходів — ні штрафів, ні розірвання договору.

Далі — більше: за даними слідства, через фіктивні операції з компаніями-прокладками («Макі-Трейд», «Фрутленд», «Ініціатива плюс» та інші) «Буський консервний завод» сформував податковий кредит на 54,6 млн грн, ухилившись від податків.

Схему курував партнер відомого бізнесмена Ігоря Гринкевича — Олександр Лапшин, разом із родичами. Пізніше компанію переоформили на мешканку Житомирщини.

Державна аудиторська служба розпочала моніторинг лише після розголосу, однак реакції з боку керівництва Міноборони досі немає.

Схожі статті

Як «розігнати» обмін речовин після 30 — прості дії без дієт

Після тридцяти років багато хто помічає: джинси сідають щільніше, а енергії меншає — хоча харчові звички й спосіб життя не змінились. Чому так відбувається? Виною всьому — повільне згасання обміну речовин, яке починається непомітно, але впливає майже на все: від маси тіла до самопочуття. Але не варто зневірятись. Метаболізм — не «вирок віку», а система, […]

Акторка Денисенко показала пляжні фото з Туреччини та отримала хвилю хейту

Українська акторка Наталка Денисенко вирушила у літню відпустку до сонячної Туреччини. Зірка влаштувала собі релакс на білосніжному пляжі, приміряла кілька відвертих образів у білому та поділилася атмосферними світлинами з фанатами. Проте частина підписників сприйняла це не так райдужно, як сама акторка. На сторінці в Instagram Наталка виклала серію кадрів у купальниках і легких вбраннях, які […]

Імпортери штучно піднімають ціни на медикаменти через новий реєстр МОЗ

Оновлений Каталог цін на лікарські засоби, який запустило Міністерство охорони здоров’я разом із новим держреєстром, вже викликає тривогу у фахівців. За словами заступника директора Агентства моделювання ситуацій Олексія Голобуцького, механізм ціноутворення, передбачений МОЗ, може стати інструментом штучного підвищення цін на медикаменти. У своєму дописі на Facebook політолог звернув увагу на аномально високі ціни, які задекларували […]

Антимонопольний комітет перевіряє дії компаній “БаДМ” та “Оптіма-Фарм”

Поки Володимир Зеленський оголосив курс на боротьбу зі свавіллям бігфарми, співробітники ОП Ірина Верещук та Рисбек Токтомушев покривають роботу компаній “Бадм” та “Оптіма”, які разом контролюють 90% ринку фармацевтичної дистрибуції. Так, за інформацієї, яка наразі активно обговорюється в соцмережах, заступник голови ОП Ірина Верещук і радник Директорату з питань ветеранської політики, ВПО, охорони здоров’я та […]