МОУ пояснило, як військовим легально повернутись на службу після СЗЧ

До 30 серпня 2025 року в Україні діє спрощена процедура повернення на службу військовослужбовців, які самовільно залишили частини. Відповідне рішення ухвалила Верховна Рада, а Міністерство оборони оприлюднило алгоритм повернення.

Згідно з Кримінальним кодексом (стаття 401), військові, які вперше вчинили самовільне залишення частини під час воєнного стану, можуть бути звільнені від відповідальності — за умови добровільного повернення на службу та звернення до слідчих органів.

Як повернутись на службу: покроково

  1. Військовий має звернутися до батальйону резерву або до підрозділу Військової служби правопорядку (ВСП). У ВСП його направлять у резервний батальйон.

  2. У батальйоні перевіряють, чи є дані про правопорушення у ЄРДР (реєстрі досудових розслідувань).

  3. Далі військовий подає клопотання слідчому, прокурору або суду про намір повернутись на службу.

  4. Якщо командир військової частини дає письмову згоду, суд може звільнити такого військового від кримінальної відповідальності.

Три доби — без криміналу

Якщо військовий повертається у частину впродовж 3 діб після залишення, відповідальності не буде. Йому відновлюють усі належні виплати і забезпечення.

Що буде, якщо пройшло більше трьох діб?

У цьому разі:

  • правоохоронці фіксують правопорушення в ЄРДР;

  • військовий подає письмове звернення командиру частини;

  • після отримання згоди — звертається з клопотанням до суду;

  • рішення суду про звільнення від відповідальності дозволяє повернутись на службу.

Що буде при повторному порушенні?

У разі повторного самовільного залишення частини або небажання повертатись:

  • військового можуть затримати;

  • йому оберуть запобіжний захід;

  • слідство передає справу до суду;

  • загрожує тюремний термін від 5 до 10 років.

Можна подати рапорт через застосунок

Із грудня 2024 року ВСП приймає рапорти від військових і через застосунок Армія+. Рапорт автоматично надходить на розгляд, після чого ВСП організовує контакт, перевірку документів та направлення до батальйону резерву.

Після підтвердження в Армія+, військовий має 24 години, щоб з’явитися в орган управління ВСП і вирушити до резервної частини.

Схожі статті

Українські ІТ-фахівці за кордоном заробляють значно більше

Попри війну, ІТ-сектор в Україні зберігає активність і залишається одним із найстабільніших напрямків зайнятості. Водночас рівень доходів спеціалістів істотно залежить від місця їхнього перебування — про це свідчить нове дослідження порталу DOU. Згідно з даними опитування, 25% українських ІТ-фахівців в Україні заробляють у межах $1000–$2000, а майже половина (50%) — не більше $3000 на місяць. […]

Понад 17 тисяч українців задекларували доходи понад мільйон

У 2024 році понад 17 тисяч українців задекларували доходи понад 1 мільйон гривень, що на 63% більше, ніж торік. Про це повідомила Державна податкова служба України. Загальна сума доходів, задекларованих мільйонерами, сягнула 253,6 млрд гривень, а податкові зобов’язання за результатами декларацій — 8,7 млрд грн. Загалом українці задекларували 326 млрд гривень доходів за минулий рік […]

На Львівщині військові крали пальне зі складу

Державне бюро розслідувань закінчило досудове розслідування у справі про масштабне викрадення паливно-мастильних матеріалів з військової частини у Львівській області. За даними слідства, злочинна група діяла з квітня по грудень 2024 року й щомісяця вивозила щонайменше 20 тонн пального. Організатором схеми виявився тимчасово призначений начальник складу пального. До справи він залучив ще п’ятьох осіб: начальника сховища, […]

Суд відкрив доступ до документів закупівель Південноукраїнської АЕС

Після того як на Південноукраїнській АЕС за режим почав відповідати Дмитро Башкін, у державних закупівлях раптово активізувалися підприємці з Енергодару. Замість здорової конкуренції ринок отримав одне — контракти із завищеними цінами в 3–4 рази. Як стало відомо з ухвали Київського райсуду Одеси, у справі №72024001600000006 відкрито провадження за частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України. […]