Не демобілізація, але звільнення: хто може покинути ЗСУ в 2025 році

Попри те, що демобілізація в Україні офіційно не проводиться до завершення воєнного стану, деякі військовослужбовці — як мобілізовані, так і контрактники — можуть звільнитися на підставі чинного законодавства. УНІАН дізнався у юриста, у яких випадках це можливо.

Як пояснив адвокат Сергій Ланкін з об’єднання “Глоба і Глоба”, поняття “демобілізація” в українському законодавстві стосується, зокрема, звільнення за указом президента, що зазвичай відбувається після завершення бойових дій. Проте у статті 26 Закону “Про військовий обов’язок і військову службу” прописано низку винятків, які дозволяють покинути лави ЗСУ і в умовах війни.

Серед підстав для дострокового звільнення зі служби:

  • Сімейні обставини: догляд за рідними з інвалідністю, самостійне виховання дитини з інвалідністю, наявність трьох і більше неповнолітніх дітей без боргів по аліментах, вагітність жінки-військовослужбовиці, наявність дитини у подружжя-військових (звільняється один із батьків).

  • Звільнення з полону.

  • Стан здоров’я: непридатність до служби за висновком ВЛК (поранення, важкі захворювання, інвалідність).

  • Правові підстави: обвинувальний вирок з позбавленням волі або призначення на посаду судді.

  • Втрати у родині: загибель чи зникнення безвісти близького родича внаслідок бойових дій, АТО або повномасштабного вторгнення РФ.

Контрактники можуть звільнитися після завершення терміну дії контракту — але лише якщо він був укладений уже під час дії воєнного стану. Наприклад, контракт на три роки, підписаний у 2022 році, дозволяє звільнення у 2025 році. Якщо ж контракт був укладений до початку повномасштабної війни, служба триває до завершення воєнного стану.

Втім, дострокове розірвання контракту також можливе — з тих самих причин, що й загальне звільнення: стан здоров’я, сімейні обставини, поранення або інвалідність.

Для іноземних громадян, які служать у Збройних силах України, передбачено окреме правило: вони можуть достроково розірвати контракт після шести місяців безперервної служби.

Після звільнення з військової служби особа повинна стати на облік у ТЦК та СП і автоматично переходить до запасу. В такому статусі її можуть повторно мобілізувати — за винятком звільнених з полону.

Схожі статті

Поліція Львова відкрила справу через масове отруєння у ресторані Міші Кацуріна

У Львові триває розслідування масового отруєння у ресторані відомого ресторатора Міші Кацуріна. Заклад відкрився 13 липня, але вже через кілька днів після старту роботи сюди звернулися 43 відвідувачі з симптомами отруєння, серед яких були троє дітей. Поліція відкрила кримінальне провадження за статтею про порушення санітарних норм, що призвело до інфекційних захворювань і масового отруєння. Правоохоронці […]

Податкова України масово надсилає листи громадянам з проханням пояснити доходи

В Україні посилюється фінансовий моніторинг громадян: все більше людей отримують офіційні листи від Державної податкової служби (ДПС) з проханням пояснити походження коштів на своїх банківських рахунках. З початку активного моніторингу, за даними ДПС, таких звернень вже отримали близько 3 000 осіб, і ця кількість продовжує зростати. Лише в травні 391 одержувач таких листів прийняв рішення […]

Здоров’я і вітамін D: що потрібно знати

Вітамін D є надзвичайно важливим для здоров’я людини, адже він підтримує імунну систему, сприяє засвоєнню кальцію та збереженню міцних кісток. Про добову норму вітаміну D, безпечну тривалість перебування на сонці та рекомендації щодо його отримання розповів відомий дієтолог Олег Швець. Щоб організм виробив достатню кількість вітаміну D, достатньо отримувати «сонячні ванни» на відкритих ділянках шкіри […]

Еритритол у продуктах може підвищувати ризик інсульту — нове дослідження

Популярний підсолоджувач еритритол, що використовується у газованих напоях, протеїнових батончиках і навіть зубній пасті, може негативно впливати на кровоносні судини мозку і підвищувати ризик інсульту. Такі висновки зробили вчені з Університету Колорадо в Боулдері, результати їхнього дослідження оприлюднило видання Earth. Дослідники під керівництвом професора Крістофера ДеСуза вивчали, як еритритол впливає на клітини, що вистилають кровоносні […]