Обвинувачені масово мобілізуються, щоб уникнути вироку

48 фігурантів кримінальних проваджень, що розслідують Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура, після передачі їхніх справ до суду мобілізувалися до лав Збройних сил України. Як наслідок, судовий розгляд щодо цих обвинувачених зупинено.

Про це повідомила САП, акцентуючи на новій тенденції, яка, за словами прокурорів, перетворюється на механізм уникнення відповідальності.

Після вручення підозри, розслідування і передачі справи до суду, обвинувачений може добровільно стати до лав ЗСУ. Якщо він потрапляє до зони бойових дій або бере участь у виконанні бойових завдань, суд зупиняє розгляд справи до завершення служби.

Як зазначають у САП, така практика веде до:

  • зупинки судових процесів на невизначений термін;

  • відкладання винесення вироку;

  • скорочення строків давності притягнення до відповідальності, що фактично дозволяє уникнути покарання.

Прокурори зауважують, що дедалі частіше бачать у добровільній мобілізації обвинувачених не прояв громадянської відповідальності, а юридичну стратегію.

Ця тенденція набула особливого розголосу на тлі новини про колишнього голову Державної фіскальної служби Романа Насірова, справу якого розглядали вже на етапі судових дебатів. У квітні стало відомо, що Насіров мобілізувався до ЗСУ, після чого захист одразу звернувся з проханням зупинити розгляд справи.

Однак вже за кілька днів Військова служба правопорядку скасувала наказ про мобілізацію, а також повідомила про службове розслідування щодо обставин його призову.

Цей випадок продемонстрував можливі зловживання механізмом мобілізації та викликав суспільний резонанс.

У прокуратурі наголошують: участь у бойових діях — не повинна стати щитом для уникнення відповідальності. З одного боку, обвинувачені дійсно можуть виконувати бойові завдання, з іншого — використовують це як юридичну паузу, що в умовах воєнного стану значно затягує процес притягнення до відповідальності.

Також у САП застерігають: зловживання такими механізмами можуть підірвати довіру до самої мобілізації як оборонного інструмента.

Схожі статті

У Києві викрили шахрайський кол-центр, що видурює гроші в європейців

У самому центрі Києва, на вулиці Дегтярівській, під дахом респектабельного бізнес-центру «Міком Палац», викрили масштабний шахрайський кол-центр, орієнтований на громадян країн Євросоюзу. Команда «СтопКору» зафіксувала, як щодня з 10 ранку тут працюють близько 50 осіб — здебільшого чоловіки віком 25–30 років. Як з’ясували журналісти, офіс на восьмому поверсі будівлі був перетворений на справжню фабрику з […]

Через дефіцит овочесховищ уряд розширив програму «5-7-9%» для фермерів

В умовах війни та знищеної інфраструктури уряд вирішив «розморозити» додаткову фінансову підтримку для аграріїв. Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка дозволяє фермерам, що займаються овочівництвом, скористатися державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» для будівництва овочесховищ і картоплесховищ. Про це повідомили в Міністерстві аграрної політики та продовольства. Йдеться про можливість отримати компенсацію відсоткової ставки за кредитами – у […]

Призов і виїзд за кордон — головний удар по бізнесу під час війни

Поки фронт тримає оборону, тил усе гучніше говорить про нестачу робочих рук. У березні 2025 року 65% українських підприємств знову визнали головною проблемою для ведення бізнесу саме брак кадрів. Про це свідчать результати щомісячного опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), оприлюднені «Главкомом». «Упродовж останніх місяців і навіть кварталів проблема браку робочої сили — […]

У Кремлі натякнули на нові атаки по енергооб’єктах України

Попри публічні домовленості з Дональдом Трампом та заявлений мораторій на атаки по енергетичних об’єктах, Росія офіційно оголосила про завершення перемир’я. 18 квітня речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що «місяць минув, але нових вказівок президент не давав». Формально — нібито кінець, неформально — кінець був із самого початку. Нагадаємо, після кулуарних перемовин Трампа та Путіна сторони […]