Після введення ліміту на перекази з картки на картку обсяг транзакцій впав на 80 мільярдів

Обсяг переказів з картки на картку в Україні впав з 250 до 170 мільярдів гривень на місяць. Причина — введені Нацбанком обмеження, які зачепили не лише сумнівні операції, а й змусили ринок адаптуватися до нових правил. Про це заявив заступник голови НБУ Дмитро Олійник, передає «Укрінформ».

За його словами, різке зниження транзакцій спостерігається серед клієнтів, які не можуть пояснити мету платежів або походження коштів.

«Це сигнал, що обмеження почали працювати. Тіньовий сектор втрачає інструменти для обходу контролю», — зазначив Олійник.

Регулятор готує законопроєкт про реєстр дропів — осіб, через яких масово здійснюють фіктивні чи нелегальні перекази. Після внесення до реєстру таким особам обмежать фінансові операції, включаючи звичайні «перекиди» з картки на картку. Проте виключення з реєстру буде можливим, якщо клієнт доведе свою непричетність до тіньових схем.

Очікується, що реєстр дропів може запрацювати вже через пів року після ухвалення закону. Зараз документ готується до розгляду у профільному комітеті Верховної Ради.

Хронологія обмежень

  • 1 жовтня 2024: НБУ ввів обмеження — не більше 150 тис. грн на місяць на перекази з картки на картку.

  • 10 грудня: Банки підписали меморандум про саморегулювання — ліміт знижено до 50 тис. грн.

  • 1 лютого 2025: Набула чинності нова політика банків — оцінка клієнтів за ризиками.

  • 1 квітня 2025: НБУ скасував регуляторне обмеження, але банки продовжують використовувати ліміти за домовленістю.

Паралельно регулятор скасував вимогу власноручного підпису при відкритті чи закритті банківського рахунку. Замість цього клієнти можуть використовувати електронні підписи та цифрові засоби ідентифікації.

Схожі статті

У США зростає тиск на припинення допомоги Україні: Зеленського звинувачують у спробах узурпації антикорупційних органів

У Сполучених Штатах Америки розгорівся політичний скандал навколо президента України Володимира Зеленського. Причиною стали як повідомлення про спроби взяти під контроль антикорупційні органи в Україні, так і масові акції протесту в українських містах. Американські політики й експерти, зокрема з табору Дональда Трампа, почали використовувати ці події як аргумент для припинення військової та фінансової підтримки Києва. […]

Секрети розмарину: чому ця рослина має бути на вашій кухні

Розмарин – не просто популярна приправа до м’яса, риби чи овочів, а справжній союзник здоров’я. Його використовують у кулінарії, косметології та навіть як природний засіб для профілактики хвороб мозку. Чому варто включити розмарин у свій щоденний раціон – далі в матеріалі. Розмарин здатен знижувати рівень глюкози, уповільнюючи всмоктування вуглеводів у кров. Більше того, він захищає […]

В Україні стрімко зросла кількість випадків кору — понад тисяча за півроку

За перші шість місяців 2025 року в Україні зафіксовано 1196 випадків кору — це в 11 разів більше, ніж за аналогічний період минулого року. Про це повідомив заступник генерального директора Центру громадського здоров’я Олексій Даниленко в ефірі «Суспільного». Кір — дуже заразне захворювання: одна хвора людина може інфікувати велику кількість людей. Захворюваність на кір носить […]

Військова академія виграла справу про повернення коштів за навчання

Львівський окружний адміністративний суд ухвалив рішення на користь Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у справі щодо відрахованої курсантки Ярини Л., яка має відшкодувати навчальному закладу 450 тисяч гривень за період навчання. За даними суду, дівчина навчалась у військовій академії з серпня 2022 року по квітень 2025 року. Вона була на повному державному […]