Платна реєстрація собак у Києві порушує Конституцію — журналіст

У Києві знову запровадили обов’язкову платну реєстрацію собак — цього разу в ЦНАПах, по 210 гривень за кожну тварину. Влада подає це як крок до порядку, однак журналіст Владислав Бовсуновський бачить у нововведенні щось інше — юридичне свавілля та схему, яка не має жодного законного підґрунтя. У своїй колонці він пояснює, чому цей платіж порушує Конституцію, закони України та здоровий глузд, а також закликає власників тварин не мовчати, а вимагати відповідей.

В умовах Єдиного марафону чи як там воно називається, всі без виключення ЗМІ легітимізували корупційну схему, видуману ще за часів Льоні-Космоса, про реєстрацію домашніх тварин. Журналісти, пафосно роздуваючи новину, забули про маленьку деталь — реєстрація є платною, фактично незаконно введеним побором.

Як собачник з величезним стажем, я посилав всі ці КП ще з початку 2000-х, коли лише ввели цю “реєстрацію” — тоді тітки з голосами алкоголічок телефонували поквартирно та вимагали 34 грн. Наразі апетити зросли — всі мають скинутись… по 210 грн.

Що є законним, а що ні?

Почнемо з основ.

Закон України “Про захист тварин від жорстокого поводження” визначає принципи гуманного ставлення до тварин і встановлює обов’язки власників, зокрема — щодо ідентифікації тварини.

Але саме в законі немає жодної прямої вимоги реєструвати собаку в конкретному місці, через конкретну структуру, тим паче — платно. Закон гарантує захист тварини, а не створює бар’єри для виконання обов’язків перед нею.

В Україні діє принцип верховенства права. Це означає, що жоден підзаконний акт (правила, інструкції, рішення міської ради) не може виходити за межі закону чи суперечити йому. Це закріплено в Конституції (ст. 19 та 92).

А тепер подивимось на відповідальність:

У Кодексі про адміністративні правопорушення (ст. 154) ідеться про штраф за “порушення правил утримання тварин”, у тому числі утримання незареєстрованих собак.

Але:

  • не сказано, що реєстрація має бути саме в ЦНАП;
  • не сказано, що вона має бути платною;
  • і точно не сказано, що без оплати в КП собака автоматично вважається “нереєстрованою”.

Отже, маємо ситуацію:

Місцева влада встановлює обов’язкову платну реєстрацію собак через конкретне КП, фактично створюючи монополію.

Власників штрафують не за те, що вони порушили закон, а за те, що не виконали положення локального рішення, яке не має сили закону.

Це — перевищення повноважень і порушення права громадян на вільний доступ до адміністративної послуги (ст. 11 ЗУ “Про адміністративні послуги”).

Я — за порядок та облік тварин. Однак проти правового свавілля.

Вимагайте пояснень:

  • на підставі якого саме закону має відбуватись платна реєстрація?
  • чому без оплати моя тварина автоматично визнається “поза законом”?
  • і головне — хто має право це вирішувати?

Закон — це закон. І лише закон. Все інше — лише додаток, який не може підмінити основне.

Довідково. В Україні є сервіси безкоштовної онлайн-реєстрації тварин на підставі наявності чипа, ветеринарного паспорта та вакцинації.

 

Схожі статті

Президент НОК України дав “гарантії недоторканості” російським фехтувальникам на чемпіонатах Європи і Світу

За інформацією наших джерел, президент НОК Вадим Гутцайт по неофіційним каналам надав гарантії російським фехтувальникам, що Україна не займатиме жорсткої позиції в зв’язку зі збройною агресією РФ та не буде протестувати проти участі росіян в змаганнях на чемпіонатах Європи та Світу. Вадим Гутцайт як всесвітньо відомий фехтувальник та олімпійський чемпіон у кулуарних переговорах із Міжнародною […]

Депутати Київради відчувають політичну напругу

Останнім часом в медійному просторі з’явилися заяви ряду депутатів КМДА з приводу тиску на них з боку Офісу Президента. Наші джерела в Київраді в цілому підтверджують дану інформацію. Нагадаємо, нещодавно глава Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко отримав собі в заступники Ігоря Реву, якого вважають особистим контактом Володимира Зеленського часів Кварталу. Ігор Рева дотичний до […]

Суд на Рівненщині визнав винним чоловіка, який знущався над родиною

На Рівненщині суд визнав винним 39-річного чоловіка у вчиненні систематичного домашнього насильства над дружиною, пасинком та трьома малолітніми дітьми. Про це повідомляє Рівненська обласна прокуратура. Слідством встановлено, що з серпня 2023 року по серпень 2024 року обвинувачений регулярно знущався з членів родини, спричиняючи їм як фізичні, так і психологічні страждання. Його дії викликали в постраждалих […]

Правоохоронці Рівненщини розкрили масштабну схему промислового видобутку бурштину

На Рівненщині викрито масштабну схему незаконного видобутку бурштину, до якої причетний директор однієї з філій ДП «Ліси України». Як повідомляють правоохоронці, високопосадовець входив до складу організованого злочинного угруповання (ОЗУ), що діяло з 2021 року. Схему організував приватний підприємець наприкінці 2021 року. Йому вдалося легалізувати частину діяльності — компанія отримала два спеціальні дозволи на геологічне вивчення […]