Податкова контролюватиме всі фінансові операції продавців онлайн платформ

В Україні планують запровадити нові правила оподаткування доходів, отриманих фізичними особами через цифрові платформи — зокрема при продажі товарів, здачі житла в оренду чи наданні послуг. Відповідний законопроєкт Кабмін схвалив 29 квітня, повідомив перший заступник голови фінансового комітету Ради Ярослав Железняк.

Документ передбачає впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи користувачів платформ. Йдеться про сервіси, які з’єднують продавців і клієнтів: від OLX до Airbnb. Якщо парламент підтримає ініціативу, податкова служба отримає доступ до інформації про рух коштів, банківські рахунки, місце проживання продавців та їхні доходи.

Що зміниться для продавців на платформах

Згідно з документом, кожен активний користувач цифрової платформи (у тому числі фізособа, яка здає житло, надає послуги чи продає товари), стане підзвітним продавцем. Усі його доходи підлягатимуть оподаткуванню. Оператор платформи (сайт або застосунок) виступатиме податковим агентом і щороку до 31 січня звітуватиме перед податковою про заробітки таких осіб.

Оператор зобов’язаний передати податковій:

  • повне ПІБ продавця;

  • ІПН або, за його відсутності, місце народження;

  • адресу проживання;

  • номер ПДВ, якщо є;

  • адресу об’єкта нерухомості, якщо йдеться про оренду житла.

Нові обов’язки для продавців

Щоб платити лише 5% податку (як для ФОП 1–3 групи), фізособа повинна:

  • мати окремий поточний рахунок для бізнес-операцій;

  • надати банку згоду на розкриття банківської таємниці — зокрема даних про всі зарахування та перекази;

  • повідомити платформу про номер банківського рахунку.

Виняток — до 3 продажів на суму до 2000 євро на рік. У такому разі можна використовувати особистий рахунок, але теж потрібно повідомити про нього оператора платформи.

А якщо ні? Штрафи величезні

 Якщо платформа не передасть податковій звіт — штраф 800 000 грн.
 Якщо банк здійснює операції до взяття рахунку на облік — штраф 10% усіх переказів, але не менше 1700 грн.
 Якщо продавець не повідомив банк про свій статус — штраф 680 грн за кожне порушення.

Кожен, хто відкриває рахунок для підзвітної діяльності, повинен одразу повідомити банк про свою роль на платформі. Інакше банк може бути оштрафований, а рахунок — заблоковано до проходження формальних процедур.

Кого це стосується?

Усі, хто заробляє на:

  • оренді житла (включно з Airbnb, Booking тощо);

  • оренді транспорту;

  • продажі товарів (наприклад, через OLX);

  • особистих послугах (ремонт, кур’єрська доставка, фотографія тощо) — мають потрапити під податковий моніторинг.

Законопроєкт ще має пройти реєстрацію у Верховній Раді. Якщо його підтримають — податковий контроль над онлайн-доходами стане значно жорсткішим, а цифрові платформи фактично перетворяться на інструмент фіскального нагляду.

Схожі статті

Командир із Одещини відправив бійців ремонтувати квартиру замість фронту

Працівники ДБР викрили командира однієї з військових частин Одеської області, який фактично перетворив підлеглих на будівельну бригаду для власних потреб. Упродовж чотирьох місяців четверо військовослужбовців не виконували бойових завдань, а займалися ремонтом житла, оформленого на матір цивільної дружини офіцера. За даними слідства, з грудня 2024 року по квітень 2025 року військові виконували в місті Подільськ […]

Рада підтримала штрафи для роботодавців за борги по зарплаті

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №9510, ініційований головою парламентського комітету з питань соціальної політики Галиною Третьяковою. Документ передбачає суттєве посилення захисту прав працівників у разі затримки заробітної плати, особливо в ситуаціях неплатоспроможності роботодавця. Однією з головних новацій законопроєкту є запровадження обов’язкової пені у разі затримки зарплати більш ніж на 15 календарних днів […]

МОЗ розпочинає будівництво нового корпусу Охматдиту

Міністерство охорони здоров’я планує оголосити тендер на будівельні роботи для нового корпусу Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» уже в першій половині травня. Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я Едем Адаманов, повідомляє «Главком». За словами посадовця, орієнтовна вартість будівельних робіт становить 396 млн грн. Утім, ця сума ще може бути скоригована після проходження державної експертизи […]

Жінка з Коростеня здавала ворогу позиції ЗСУ

Служба безпеки України викрила чергову агентку російських спецслужб у Житомирській області. За даними слідства, 22-річна мешканка Коростеня працювала на ФСБ, передаючи ворогу координати для ракетних і дронових атак. Для цього вона маскувала свої розвідвилазки під буденні прогулянки з власною чотирирічною дитиною. Як повідомляє СБУ, жінка активно збирала інформацію про позиції українських військових, адмінбудівлі та запасні […]