Препарати для схуднення виявились ефективнішими за хірургію у профілактиці раку

Препарати для схуднення, що імітують гормон GLP-1, виявилися більш ефективними у зниженні ризику розвитку раку, пов’язаного з ожирінням, ніж баріатрична хірургія. До такого висновку дійшли ізраїльські вчені на основі аналізу даних понад 6 тисяч пацієнтів, йдеться у новому дослідженні, опублікованому в журналі Eclinicalmedicine.

GLP-1 (глюкагоноподібний пептид-1) — це гормон, що регулює апетит і рівень цукру в крові. Сучасні препарати для схуднення, такі як ліраглутид (Saxenda), ексенатид (Byetta) і дулаглутид (Trulicity), діють, імітуючи цей гормон. Проте, як показало дослідження, їхня користь виходить далеко за межі простої втрати ваги.

За словами співавторки дослідження Яель Вольф Сагі з ізраїльської клініки Clalit Health Services, GLP-1 має прямий протираковий ефект, що не повністю пов’язаний зі зменшенням маси тіла. Ці препарати знижують ризик виникнення раку, пов’язаного з ожирінням, на 41% — більше, ніж баріатрична хірургія, яка зменшує ризик на 30–42%.

До переліку таких онкологічних захворювань входять рак молочної залози у жінок у постменопаузі, рак печінки, нирок, підшлункової залози, щитоподібної залози, шлунка, а також колоректальний рак, рак тіла матки, менінгіома та множинна мієлома.

Дослідники проаналізували дані 6356 пацієнтів із діабетом 2 типу та індексом маси тіла понад 35, які або лікувалися препаратами GLP-1 протягом щонайменше року, або перенесли баріатричну операцію між 2010 і 2018 роками. Протягом 7,5 років спостереження в обох групах було зафіксовано по 148–150 випадків раку.

Найпоширенішим був рак молочної залози, далі — колоректальний і рак матки.

«Ми ще не повністю розуміємо механізм дії GLP-1, але він точно не обмежується зниженням ваги», — зазначив професор Дрор Дікер з лікарні Хашарон у Петах-Тікві. На його думку, ключову роль можуть відігравати протизапальні властивості препарату.

Вчений також підкреслює, що нове покоління препаратів GLP-1 може бути ще ефективнішим у зниженні ризику раку, однак потрібні додаткові дослідження, щоб переконатися, що це не збільшує ризик розвитку інших видів онкології.

В умовах, коли ожиріння і цукровий діабет стали глобальними викликами для охорони здоров’я, результати цього дослідження можуть змінити підхід до профілактики раку. Схуднення саме по собі залишається важливим фактором, але медикаментозна терапія на основі GLP-1 дає змогу не лише контролювати вагу, а й зменшувати ризики смертельно небезпечних захворювань.

Схожі статті

Біологічне старіння пов’язане з рівнем демократії та освіти — дослідження Nature

Міжнародна група вчених довела, що біологічне старіння людини залежить не лише від стану здоров’я, а й від політичного устрою, рівня освіти, екології та соціальної справедливості. Результати масштабного аналізу, проведеного в 40 країнах, опублікував журнал Nature Medicine. Освіта і свобода як ключ до довголіття У ході трирічного дослідження науковці проаналізували фізіологічні показники (артеріальний тиск, індекс маси […]

Вітамін молодості: як D захищає організм після 50 років

Після 50 років організм поступово втрачає здатність до швидкої регенерації, уповільнюються обмінні процеси, знижуються імунні функції. Саме в цьому віці особливо важливо підтримувати себе зсередини. І хоча всі вітаміни відіграють важливу роль, на думку науковців, один з них має вирішальне значення для здорового старіння — це вітамін D. Про те, чому саме він став ключовим […]

На Львівщині жінка підробляла документи й вивозила деревину до Польщі

Правоохоронці викрили мешканку Львівської області, яка організувала канал незаконного експорту деревини з ліщини до Європейського Союзу. Жінка зареєстрована як фізична особа-підприємець і використовувала підроблені документи для отримання сертифікатів про походження лісоматеріалів і пиломатеріалів. Як повідомили у пресслужбі територіального управління Бюро економічної безпеки у Львівській області, підозрювана незаконно перемістила через митний кордон понад 17 кубометрів лісопродукції. […]

СБУ проводить обшуки в «Артеріумі»: Жеваго заявляє про політичний тиск, компанія заперечує торгівлю з Росією

16 липня правоохоронці провели обшуки у центральному офісі фармацевтичної корпорації «Артеріум», що належить бізнесмену і політику Костянтину Жеваго. Обшуки також відбулись на виробничих майданчиках у Києві та Львові. Це вже третя силова операція проти компанії за останні три роки — попередні проводились у 2022-му та лютому 2025 року. Слідство підозрює компанію у незаконному збуті лікарських […]