Прослуховування адвокатів: НАБУ підозрюють у порушенні адвокатської таємниці

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) опинилося в центрі скандалу через встановлення нелегального прослуховування в офісі столичних адвокатів. Це може спричинити міжнародний осуд та підрив довіри до бюро, яке й так перебуває під хвилею критики.

Що сталося?

Близько місяця детективи НАБУ записували і прослуховували розмови в офісі адвокатів в центрі столиці. “Прослушку” виявили самі адвокати – вона була вмонтована у підлогу з нижнього поверху, який детективи орендували спеціально для цих дій.

За інформацією джерел, важливим фактом є те, що на момент прослуховування були відсутні будь -які кримінальні провадження стосовно адвокатів. І лише після виявлення “прослушки” , в той же день, детективи НАБУ екстрено зареєстрували фактове кримінальне провадження з фабулою про начебто втручання адвокатів в електронні системи. Проте, ця фабула не є підслідністю НАБУ, оскільки не є корупційним злочином. Тобто, може йтися не лише про той факт, що детективи НАБУ діяли в заборонений спосіб і збирали інформацію про тактику та стратегію захисту своїх підслідних, а ще й порушили підслідність, вчиняючи такі дії.

Наразі невідомо, який саме суддя Вищого антикорупційного суду дозволив заборонене прослуховування адвокатів. Натомість відомі дані слідчої групи НАБУ та прокурорів САП: фігурують зокрема Ярослав Вороніжський та Федір Олійник. Обидва з орбіти Андрія Калужинського, якого зі скандалом було звільнено з НАБУ і проти якого було ініційовано службове розслідування.

Зауважимо, що захищеність конфіденційної інформації адвокатів є одним із наріжних каменів юридичної професії. Тож, такі дії детективів НАБУ можуть вказувати на заборонені методи: порушення як Конституцію України, так і міжнародних правових стандартів, що гарантують адвокатську таємницю.

Чому це важливо?

Адвокатська таємниця є фундаментом довіри між адвокатом і клієнтом. Без цього принципу неможливо забезпечити захист громадян у суді чи гарантувати справедливий процес.

Отримання конфіденційної інформації може бути використане для маніпуляцій, шантажу або неправомірного тиску як на адвокатів, так і на їхніх клієнтів. Це створює небезпечний прецедент для втручання держави у приватне життя громадян. Якщо адвокати не можуть захистити права своїх клієнтів через незаконні дії державних органів, це ставить під загрозу весь правовий устрій країни.

Що каже закон?

Конституція України гарантує кожному громадянину право на захист та адвокатську таємницю (стаття 59). Закон “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” прямо забороняє втручання в діяльність адвокатів та порушення конфіденційності їхніх розмов із клієнтами. Подібні дії також суперечать міжнародним стандартам, зокрема Європейській конвенції з прав людини (стаття 8 — право на повагу до приватного і сімейного життя).

Які наслідки?

• Крах довіри до НАБУ, яка і так балансує на межі абсолютної недовіри з боку українців згідно з крайніми соціальними дослідженнями. Установа, покликана боротися з корупцією, ризикує втратити легітимність, адже її методи суперечать основним принципам права.

• Міжнародний осуд. Подібні дії можуть спричинити серйозні претензії з боку міжнародних організацій, таких як Рада Європи чи Венеціанська комісія.

• Ризик для адвокатської професії. Якщо подібні дії залишаться безкарними, адвокати опиняться під загрозою постійного стеження, що поставить під сумнів їхню спроможність захищати клієнтів.

The post Прослуховування адвокатів: НАБУ підозрюють у порушенні адвокатської таємниці first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Схожі статті

Реперка Азілія Бенкс висміяла українського військового з полону і потрапила у скандал

Американська реперка Азілія Бенкс знову потрапила в центр скандалу через свої висловлювання щодо України. Цього разу приводом став образливий допис про українського морпіха Олександра Кірієнка, який повернувся з російського полону після майже трьох років катувань. Бенкс репостнула фото військового, на якому помітно, наскільки сильно він схуд під час неволі, додавши принизливий підпис: “Що потрібно було, […]

Співака Хливнюка захейтили за використання військової автівки

Український музикант і фронтмен гурту “Бумбокс” Андрій Хливнюк, який з початку повномасштабного вторгнення приєднався до лав Збройних сил України, знову опинився в центрі хвилі критики. Цього разу приводом стало припущення, що артист нібито користується військовим пікапом у власних цілях — їздить на ньому по Києву. Звинувачення з’явилися в соцмережі Threads, де один з користувачів натякнув […]

У Дніпрі інспектора медзакладу затримали на хабарі за комісування пораненого бійця

У Дніпрі правоохоронці викрили схему торгівлі рішеннями військово-лікарської комісії. Підозру отримав інспектор однієї з медичних установ, якого викрили на хабарі в $4 тисячі. Про це повідомила Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Східного регіону. За даними слідства, військовослужбовець, що має бойові травми та контузії, звернувся до ВЛК через погіршення стану здоров’я. Незважаючи на очевидні медичні підстави […]

Кожен десятий постраждалий у ДТП в Україні — дитина

За перші шість місяців 2025 року внаслідок дорожньо-транспортних пригод в Україні загинули 1367 людей, серед них — 69 дітей. Ще 13 895 осіб отримали травми. Такі дані оприлюднила асоціація «Укравтопром» із посиланням на Патрульну поліцію. Усього у січні–червні зафіксовано 11 194 аварії з постраждалими — практично стільки ж, як і за аналогічний період минулого року. […]