Придатний чи ні: як ВЛК вирішує долю призовника

Попри загальну мобілізацію, не всі охочі або викликані на військову службу можуть її пройти — усе вирішує стан здоров’я. Але як саме зрозуміти, чи є підстави для визнання непридатності?

Юристка Тетяна Бухольська з ЮК PROCTOR пояснила, у яких випадках хвороба може стати причиною для звільнення від служби, зокрема за контрактом.

На відміну від мобілізації, під час вступу на контракт служити може навіть людина, яка офіційно вважається непридатною. Усе залежить від підрозділу. Наприклад, тилові частини можуть зацікавитись такими кандидатами для виконання несформованих бойових функцій. Проте ключову роль усе одно відіграє висновок військово-лікарської комісії (ВЛК).

Законодавство і перелік хвороб

Основа всіх рішень — Наказ МОУ №402. У ньому — 87 статей і таблиці з конкретними патологіями, які можуть вплинути на рішення комісії. Наприклад, згідно зі статтею 74, значні порушення функцій органів зору, слуху, нервової системи, обличчя, щелепи, травної системи можуть бути підставами для повної непридатності.

До прикладу, із серцевою недостатністю ІІА ступеня або вродженими вадами серця — не мобілізують. Так само підставою для непридатності можуть стати високий ступінь міопії, астигматизму або гіпотиреоз.

“На практиці клієнти часто звертаються з очними патологіями чи проблемами щитоподібної залози, і, маючи відповідні довідки, доводять непридатність”, — розповідає адвокатка.

Чи звільняє інвалідність від мобілізації

Інвалідність не дорівнює автоматичній непридатності. Навіть з 2 чи 3 групою можна бути визнаним придатним — особливо до несення служби в тилу.

“У мене є клієнти з 3 групою інвалідності, яких ВЛК визнавала придатними. А осіб із 1 групою — зазвичай звільняють”, — додає юристка.

Інвалідність може бути доказом супутнього захворювання, але не є ключовим чинником.

Як довести непридатність

Юристка радить діяти наперед:

  • Підтвердження діагнозу — бажано у профільному державному медзакладі.

  • Додаткові обстеження — якщо є гіпотиреоз, бажано обстежити серцево-судинну або нервову систему.

  • Комплексність доказів — рішення ВЛК залежить від поєднання кількох факторів, а не одного діагнозу.

Що робити, якщо ВЛК визнала придатним

У разі незгоди з рішенням комісії, особа має право:

  • оскаржити висновок у ВЛК вищого рівня — протягом 30 днів;

  • подати позов до суду.

Схожі статті

Поліція Львова відкрила справу через масове отруєння у ресторані Міші Кацуріна

У Львові триває розслідування масового отруєння у ресторані відомого ресторатора Міші Кацуріна. Заклад відкрився 13 липня, але вже через кілька днів після старту роботи сюди звернулися 43 відвідувачі з симптомами отруєння, серед яких були троє дітей. Поліція відкрила кримінальне провадження за статтею про порушення санітарних норм, що призвело до інфекційних захворювань і масового отруєння. Правоохоронці […]

Податкова України масово надсилає листи громадянам з проханням пояснити доходи

В Україні посилюється фінансовий моніторинг громадян: все більше людей отримують офіційні листи від Державної податкової служби (ДПС) з проханням пояснити походження коштів на своїх банківських рахунках. З початку активного моніторингу, за даними ДПС, таких звернень вже отримали близько 3 000 осіб, і ця кількість продовжує зростати. Лише в травні 391 одержувач таких листів прийняв рішення […]

Здоров’я і вітамін D: що потрібно знати

Вітамін D є надзвичайно важливим для здоров’я людини, адже він підтримує імунну систему, сприяє засвоєнню кальцію та збереженню міцних кісток. Про добову норму вітаміну D, безпечну тривалість перебування на сонці та рекомендації щодо його отримання розповів відомий дієтолог Олег Швець. Щоб організм виробив достатню кількість вітаміну D, достатньо отримувати «сонячні ванни» на відкритих ділянках шкіри […]

Еритритол у продуктах може підвищувати ризик інсульту — нове дослідження

Популярний підсолоджувач еритритол, що використовується у газованих напоях, протеїнових батончиках і навіть зубній пасті, може негативно впливати на кровоносні судини мозку і підвищувати ризик інсульту. Такі висновки зробили вчені з Університету Колорадо в Боулдері, результати їхнього дослідження оприлюднило видання Earth. Дослідники під керівництвом професора Крістофера ДеСуза вивчали, як еритритол впливає на клітини, що вистилають кровоносні […]