Що святкують 28 травня: традиції, прикмети та іменини дня

28 травня — день, насичений подіями в культурному, релігійному та народному календарях. Сьогодні українці згадують святого Микиту Халкідонського, світова спільнота говорить про жіноче здоров’я, а в народі день присвячено турботі про сім’ю та господарство.

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква нового стилю вшановує пам’ять єпископа Микити Халкідонського — святого, відомого своїм милосердям і захистом знедолених. Його вважають покровителем родини, працьовитості та справедливості.

Ті, хто дотримується старого стилю, сьогодні моляться святому пророку Ісаї та преподобному Пахомію Великому.

Яке сьогодні свято у світі

Глобальна спільнота відзначає Міжнародний день жіночого здоров’я, заснований ООН. Ініціатива закликає жінок подбати про себе, зокрема, пройти профілактичні медичні обстеження.

Також 28 травня — День боротьби з розсіяним склерозом, важким аутоімунним захворюванням. Мета — інформування суспільства про діагностику та лікування.

У різних країнах світу сьогодні ще й такі події:

  • Азербайджан — День Республіки;

  • Хорватія — День збройних сил;

  • Філіппіни — День державного прапора;

  • Аргентина — День дитячого садка;

  • США — День гамбургера і День грудинки.

Яке сьогодні свято в Україні

Хоч офіційного державного свята немає, 28 травня неформально відзначають День краєзнавства — науки, що досліджує історію, природу та культуру рідного краю. Його шанують ентузіасти, педагоги й дослідники, які бережуть національну пам’ять.

Із відомих українців, які народились цього дня, — співак Олександр Положинський, історик Павло Гай-Нижник, філологиня Ольга Водолажченко.

Яке сьогодні свято в народі

У народному календарі 28 травня — Микита Гусятник. Згідно з повір’ям, у цей день варто купувати гусенят і каченят, а також добре годувати домашню птицю. У селі вірили: щоб уберегтися від лиха, в курнику треба повісити «курячого бога» — камінь із отвором.

Це день, коли варто приділити увагу дітям, провести його в мирі та спокої, без сварок.

Прикмети та заборони 28 травня

Народна мудрість пов’язує цей день із погодними прикметами:

  • дощ — до грозового червня;

  • багато мурах — до потепління;

  • кішка ховається — буде холодно.

Що не можна робити:

  • сваритися з рідними;

  • кричати на дітей;

  • жорстоко поводитися з тваринами;

  • жінкам працювати на городі — до болю в спині.

День ангела 28 травня

Іменини сьогодні святкують:
Микита, Микола, Ігор, Павло, Петро, Іраклій, Макар, Захар, Денис, Дмитро, Гнат, Альона, Олена.

За старим стилем — Анастасія, Гнат, Дмитро.

Схожі статті

У Києві живе понад 425 тисяч переселенців

За останнє десятиліття кількість мешканців Києва значно зросла. Як повідомила голова ради внутрішньо переміщених осіб у Київській міській державній адміністрації Ольга Алтуніна, станом на 2024 рік у столиці проживає близько 3,7 мільйона осіб. Для порівняння, за останніми офіційними статистичними даними, наданими ще у 2014 році, чисельність населення Києва складала 2,8 мільйона. Оцінка населення у 2024 […]

В “Дії” оновили механізм бронювання мобілізованих співробітників

В Україні оновили правила бронювання військовозобов’язаних працівників — тепер компанії зможуть залишати на роботі більше людей. Як повідомили в “Дії”, до загальної кількості працівників, які підлягають бронюванню, додали тих, кого мобілізували після 18 травня 2024 року, за умови їх офіційного працевлаштування. “Наприклад, якщо на підприємстві працювало 80 військовозобов’язаних, і можна було забронювати 40 з них, […]

Рада хоче скасувати згоду командира для звільнення від криміналу після СЗЧ

Комітет Верховної Ради з питань нацбезпеки та оборони підтримав законопроєкт №13260, що пропонує пом’якшення відповідальності для військовослужбовців, які самостійно повернулися на службу після самовільного залишення частини або дезертирства. Документ, розроблений Міністерством оборони України, передбачає виключення частини п’ятої зі статті 401 Кримінального кодексу. Саме ця норма вимагає письмової згоди командира для звільнення від кримінальної відповідальності. Нововведення […]

Американські вчені закликають виключити цукор для зниження “поганого” холестерину

Американські кардіологи закликали переглянути підходи до лікування гіперхолестеринемії — захворювання, при якому рівень холестерину у пацієнтів в 2–4 рази перевищує норму. Згідно з новим дослідженням, винуватцем високого рівня “поганого” холестерину (LDL) в організмі є не стільки насичені жири, як вважалося десятиліттями, а саме цукор. Про це заявив професор Девід Даймонд — кардіолог, який досліджував вплив […]