Ситуація з транзитом російської нафти може бути частиною кремлівської стратегії

Програма “Захист України” розроблена для учнів 10-11 класів і має на меті формування у підлітків комплексного розуміння питань національної безпеки, громадянської відповідальності та особистої готовності до дій у надзвичайних ситуаціях. Вона включає теоретичні та практичні компоненти, які охоплюють широкий спектр тем.

КОМУ ВИГІДНО НАГНІТАТИ СИТУАЦІЮ ЩОДО “ПРИПИНЕННЯ” ТРАНЗИТУ РОСІЙСЬКОЇ НАФТИ ДО УГОРЩИНИ?

Відоме видання Politico нещодавно вийшло зі статтею із промовистою назвою “Угорщину очікує паливна криза”.

Звинувачують у цьому українську владу, що у січні місяці нібито встановила санкції щодо транзиту нафти територією України для компанії “Лукойл”, що поставляє нафту до Угорщини й Словаччини.

Начебто такі дії української сторони можуть призвести до великого дефіциту нафти на угорських НПЗ компанії MOL та до стрімкого зростання цін на нафтопродукти в країні. Водночас міністр закордонних справ РФ Лавров пообіцяв його угорському колезі Сіярто допомогти цю проблему вирішити через пошук інших шляхів поставок.

Масло у вогонь у цій самій статті Politico підлила експертка з Центру східних досліджень Ілона Ґізінська. Вона сказала, що угорці можуть зіткнутися із захмарними цінами на енергоносії та дефіцитом електроенергії всього за кілька тижнів, якщо не буде знайдено рішення. У мене відразу виникла підозра, що тут щось не так.

По-перше, компанія-оператор із транспорту нафти “Укртранснафта” не має прямих контрактів із окремими нафтовидобувними компаніями РФ. Вона уклала у 2019 р. Угоду на послуги із транзиту нафти із російською нафтопровідною компанією “Транснефть”. Угода діє у період 2020–2030 р. Своєю чергою “Транснефть” укладає контракти на транспортні послуги із “Лукойлом”, “Роснефть”, “Сургутнефтегаз” та іншими. Тобто “Укртранснафта” немає жодних правових відносин із російськими нафтовидобувними компаніями, тому й не може припинити транзит, зокрема для “Лукойла”. Це офіційно підтвердив представник “Укртранснафта” журналу “Форбс”.

По-друге, представник “Укртранснафти” повідомив, що жодних обмежень із транзиту нафти компанія не впроваджувала. Це ж саме підтвердила й словацька сторона.

По-третє, жодної катастрофи для угорських споживачів не станеться, навіть якщо й припиниться транзит російської нафти територією України до Угорщини, оскільки ця країна має можливості отримувати нафту за альтернативними маршрутами, зокрема із Хорватії.

Наводжу цитату відомого енергетичного експерта Михайла Гончара стосовно можливостей диверсифікації нафтових поставок в Угорщину. (“Ще в 2015 році MOL завершив модернізацію, збільшення потужностей системи “Адріа”–”Дружба” з метою розширення можливостей прокачування нафти з Адріатики. Тоді пафосно заявили, що розширені потужності з Адріатичного моря дають змогу не лише завантажити власний НПЗ в Сазхаломбатті, але й постачати нафту на НПЗ в Братиславу і навіть частково забезпечити транзит на НПЗ в Чехії. Тобто технічні можливості брати нафту із середземноморського ринку через хорватський термінал “Адріа” у MOL є”).

Яка ж мета усього цього нагнітання напруги? На мою думку, Кремль свідомо за допомогою своїх угорських та словацьких маріонеток роздмухує уявний конфлікт для того, щоб посилити антиукраїнські настрої серед громадян Угорщини й Словаччини для виправдання блокади їхніми урядами військової допомоги Україні та її євроатлантичній інтеграції.

Україна після початку широкомасштабної агресії мала повне право впровадити санкції на транзит російської нафти, але цього не зробила через прохання ЄС та зобов’язання Угорщини, Словаччини й Чехії до 2027 р. забезпечити припинення поставок російської нафти шляхом диверсифікації.

Про це все я й сказав кореспонденту видання Politico, але він вирішив мою точку зору не публікувати. Мабуть, було інше журналістське завдання. Тут вже про об’єктивність не йдеться. Також хотілося б більш сильної комунікації із цього важливого питання для національної безпеки України з боку Уряду.

Схожі статті

Депутат з Одещини втік до Тюмені, отримав паспорт РФ

Депутат Одеської міської ради від проросійської партії ОПЗЖ Богдан Гіганов, попри повномасштабну війну та перебування в Росії, досі не позбавлений мандата. Журналісти “Слідства.Інфо” з’ясували, що ще в березні 2022 року він нелегально виїхав з України, а вже у 2023-му став громадянином РФ. Згідно з даними з російських офіційних реєстрів, Гіганов отримав паспорт РФ 17 березня […]

Як магнітні бурі впливають на самопочуття та як цьому зарадити

Найближчими днями в Україні спостерігатиметься слабка магнітна активність. За прогнозом Центру прогнозування космічної погоди NOAA, геомагнітна ситуація залишиться стабільною, без різких стрибків, але чутливі до змін погоди люди все ж можуть відчути вплив. Прогноз на три дні 25 травня (субота) – К-індекс 1,6. Геомагнітна ситуація спокійна. 26 травня (неділя) – К-індекс 2,67. Легка активність, без […]

Не така вже й безпечна робота: чим небезпечні популярні «жіночі» спеціальності

Стереотипи про безпечну “жіночу” роботу давно не відповідають реальності. Чимало популярних серед жінок професій насправді несуть серйозні ризики для здоров’я — як фізичного, так і психічного. І мова йде не лише про шкідливе виробництво, а й про цілком звичні на перший погляд сфери. Взяти хоча б освітян. У школах і вишах переважно працюють жінки, проте […]

25 травня: яке сьогодні свято, кого вшановують і чому цей день особливий

Сьогоднішня неділя — не лише завершення весни, а й день із глибоким змістом для церкви, культури, науки та суспільства. В Україні 25 травня поєднує церковні вшанування, професійні дати й події міжнародного значення. За церковним календарем це день пам’яті Іоанна Предтечі — пророка, який охрестив Ісуса Христа. У народній традиції його вважали покровителем оновлення, і вірили, […]