Україна визначає правила оподаткування криптовалюти

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) представила проєкт матриці, яка описує варіанти оподаткування операцій із віртуальними активами в Україні. Нововведення зачіпають і криптовалюту, яка стрімко набирає популярності серед українців.

Проєкт документу оприлюднено на сайті регулятора. У ньому йдеться про пропозицію обкладати податком прибуток від продажу криптовалюти, отриманого у фіаті або у вигляді товарів чи послуг. Також планується оподатковувати оплату товарів і послуг безпосередньо в криптовалюті.

Ставки податку будуть різними залежно від виду операції. Стандартна ставка складатиме 18% плюс 1,5% військового збору. Водночас для деяких випадків пропонуються пільгові ставки — 5% або 9%, які ще обговорюватимуться.

Втім, деякі дії з віртуальними активами пропонують не обкладати податками. До них належать: майнінг, стейкінг, холдинг або зберігання токенів, створення токенів, а також airdrop — за умови, що він не використовується для оплати товарів чи послуг.

Голова НКЦПФР Руслан Магомедов зазначив, що ця матриця базується на міжнародному досвіді та адаптована до українських реалій. За його словами, документ уже був представлений на робочій групі при профільному комітеті Верховної Ради, а тепер представлений і для потенційних учасників крипторинку.

«Наше завдання – допомогти органам влади ухвалити виважене рішення. Потрібно оцінювати переваги й ризики кожної моделі оподаткування, бо вони критично впливають як на ринок, так і на податкову відповідальність», – пояснив Магомедов.

Нагадаємо, в лютому голова бюджетного комітету ВРУ Данило Гетманцев заявив, що легалізація криптовалюти в Україні є питанням часу.

Криптовалюта також дедалі частіше з’являється в електронних деклараціях українських держслужбовців. У 2024 році кількість декларантів, які вказали цифрові активи, зросла на 10% порівняно з попереднім роком. А у порівнянні з 2021 роком — на вражаючі 220%.

Схожі статті

У Києві викрили шахрайський кол-центр, що видурює гроші в європейців

У самому центрі Києва, на вулиці Дегтярівській, під дахом респектабельного бізнес-центру «Міком Палац», викрили масштабний шахрайський кол-центр, орієнтований на громадян країн Євросоюзу. Команда «СтопКору» зафіксувала, як щодня з 10 ранку тут працюють близько 50 осіб — здебільшого чоловіки віком 25–30 років. Як з’ясували журналісти, офіс на восьмому поверсі будівлі був перетворений на справжню фабрику з […]

Через дефіцит овочесховищ уряд розширив програму «5-7-9%» для фермерів

В умовах війни та знищеної інфраструктури уряд вирішив «розморозити» додаткову фінансову підтримку для аграріїв. Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка дозволяє фермерам, що займаються овочівництвом, скористатися державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» для будівництва овочесховищ і картоплесховищ. Про це повідомили в Міністерстві аграрної політики та продовольства. Йдеться про можливість отримати компенсацію відсоткової ставки за кредитами – у […]

Призов і виїзд за кордон — головний удар по бізнесу під час війни

Поки фронт тримає оборону, тил усе гучніше говорить про нестачу робочих рук. У березні 2025 року 65% українських підприємств знову визнали головною проблемою для ведення бізнесу саме брак кадрів. Про це свідчать результати щомісячного опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), оприлюднені «Главкомом». «Упродовж останніх місяців і навіть кварталів проблема браку робочої сили — […]

У Кремлі натякнули на нові атаки по енергооб’єктах України

Попри публічні домовленості з Дональдом Трампом та заявлений мораторій на атаки по енергетичних об’єктах, Росія офіційно оголосила про завершення перемир’я. 18 квітня речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що «місяць минув, але нових вказівок президент не давав». Формально — нібито кінець, неформально — кінець був із самого початку. Нагадаємо, після кулуарних перемовин Трампа та Путіна сторони […]