В Україні стало більше фальшивих гривень: як розпізнати підробку

В Україні зросла кількість підроблених банкнот. За підсумками 2024 року на 1 мільйон справжніх купюр припадало 5,1 фальшивих, що вдвічі більше, ніж у 2023 році, коли цей показник становив 2,1. Однак у Національному банку України запевняють, що ситуація залишається контрольованою та не становить загрози для економіки країни.

Найчастіше шахраї підробляли банкноти номіналом 200 та 500 гривень, переважно зразка, випущеного до 2015 року. Зокрема, 78% від усіх вилучених підробок припадало на 500-гривневі купюри, ще 18% – на 200-гривневі. Решта номіналів (1, 5, 10, 20, 50, 100 та 1000 грн) разом становили лише 4% від загальної кількості підробок.

За словами представників НБУ, зростання кількості фальшивих банкнот пояснюється тим, що зловмисники пристосувалися до реалій воєнного стану та вирішили перевірити, наскільки ефективно працює банківська та правоохоронна система в умовах війни.

Підроблені купюри зазвичай мають низьку якість та розраховані на неуважність громадян і касирів у закладах торгівлі. Водночас банкноти нового зразка (від 2015 року) мають удосконалений дизайн і покращену систему захисту, яка не поступається банкнотам євро та долара США.

Як відрізнити фальшиву гривню

Експерти радять перевіряти банкноти кількома способами.

  1. На дотик

    • Якість паперу: справжні купюри мають характерну текстуру, вони виготовлені з бавовняного волокна.
    • Рельєфність зображень: портрет, номінал та інші елементи на справжніх купюрах мають опуклість, яку можна відчути пальцями.
  2. Проти світла

    • Водяні знаки: портрет, який повторює основне зображення на банкноті, та номінал купюри.
    • Наскрізний елемент: цифрове позначення номіналу, яке при розгляді проти світла виглядає цілісним без розривів.
    • Захисна стрічка: глибоко занурена в папір, містить зображення номіналу, напис “ГРН” і тризуб.
  3. Зміна кута нахилу

    • Фонові елементи: змінюють колір при різних кутах огляду.
    • Полімерна стрічка: містить номінал і герб України, має кінетичний ефект.

У разі виявлення фальшивої купюри НБУ рекомендує звернутися до правоохоронних органів або до будь-якого банку для перевірки.

The post В Україні стало більше фальшивих гривень: як розпізнати підробку first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Схожі статті

«Я його поважаю і підтримую»: хореографиня Олена Шоптенко про спілкування з Дікусаром, який служить у ЗСУ

Українська хореографиня та зірка шоу «Танці з зірками» Олена Шоптенко розповіла про стосунки з колишнім чоловіком Дмитром Дікусаром, який із перших днів повномасштабного вторгнення пішов захищати Україну в лавах ЗСУ. У коментарі для «Люкс ФМ» Шоптенко зазначила, що попри розлучення вони з Дікусаром зберегли повагу одне до одного та підтримують зв’язок, хоча й не надто […]

Суддю Бачуна підозрюють у підбуренні до хабаря: ВАКС призначив заставу 2 млн грн

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід у вигляді застави в 2 мільйони гривень для судді у відставці, колишнього голови Окружного адміністративного суду міста Києва (2006–2010) Олега Бачуна. Його підозрюють у підбуренні бізнесмена до надання неправомірної вигоди чинному судді з метою отримання необхідного судового рішення. 15 тисяч доларів за “потрібне” рішення За версією слідства, Бачун запропонував […]

Екскомбрига ТРО судитимуть за махінацію з бойовими виплатами для дружини

Державне бюро розслідувань завершило досудове слідство щодо вже колишнього командира однієї з бригад територіальної оборони та трьох його підлеглих, які організували злочинну схему незаконного отримання бойових виплат. У 2023 році командир оформив власну дружину на посаду стрільця у підпорядковану йому військову частину. Щоб уникнути формальних підозр у конфлікті інтересів, подружжя офіційно розлучилося, хоча й надалі […]

На Волині викрили посадовців, які планували незаконну вирубку дерев на понад 6,5 мільйона гривень

На Волині Державне бюро розслідувань спільно з СБУ викрило трьох посадовців одного з лісових господарств, які планували незаконну вирубку здорових дерев на мільйони гривень. Завдяки оперативному втручанню правоохоронців зловмисники не встигли реалізувати свій план. Серед підозрюваних — помічник лісничого та двоє інженерів. За даними слідства, вони подали до уповноваженого органу підроблені документи на отримання лісорубних […]