Вкрали на дронах: як оборонне підприємство фінансувало фірми-прокладки

Український оборонний сектор знову опинився в центрі гучного корупційного скандалу. Служба безпеки України розслідує кримінальне провадження щодо службових осіб запорізького державного акціонерного товариства «Івченко-Прогрес» та низки приватних компаній, яких підозрюють у змові для розкрадання державних коштів через схеми фіктивних закупівель.

За даними слідства, протягом 2021–2023 років керівництво «Івченко-Прогрес», що входить до складу АТ «Українська оборонна промисловість», перерахувало понад 120 мільйонів гривень на рахунки двох компаній – ТОВ «ПП Карбон» і ТОВ «УПК Карбон». Обидві фірми не мали виробничих потужностей, персоналу чи складів, а їхні доходи майже повністю залежали від контрактів із держпідприємством.

Фактично ці структури виконували функцію посередників, перепродуючи товари за завищеними цінами. Серед найменувань у закупівлях – плити з 3D-вуглецевого композиту, катоди, печі тощо. Проте аналіз ринкової вартості виявив, що суми в документах були значно завищені.

Щоб уникнути відкритих тендерів, службові особи держпідприємства створювали умови, за яких тільки «ПП Карбон» та «УПК Карбон» могли постачати обладнання. Сертифікати якості та походження товарів оформлювалися від імені закордонних компаній, які насправді не мали стосунку до постачання.

Розслідування встановило, що фірми фактично існували лише на папері. Частина державних коштів залишалася на їхніх рахунках, інша – переказувалася на рахунки інших компаній, серед яких особливу увагу правоохоронців привернуло ТОВ «Брідж Констракшн».

Ця компанія, яка формально займалася будівництвом, активно брала участь у тендерах у Дніпрі, Боярці та Вишневому. Вона виграла близько 50 закупівель, але розслідування виявило, що роботи виконувалися сторонніми фірмами, а більшість коштів переводилася через ланцюжки підставних компаній і знімалася готівкою.

Серед підрядників, яким перераховували мільйони гривень, були:
– ТОВ «Кліон» – 66 млн грн
– ТОВ «Молочний Край 2019» – 51 млн грн
– ТОВ «Аквапласт» – 36,2 млн грн
– ТОВ «Дніпробуд Інвест» – 20,4 млн грн

Замість реального будівництва кошти використовувалися для відмивання через фіктивні транзакції: призначення платежів змінювали з оплати товарів на фінансову допомогу чи дивіденди.

Служба фінансового моніторингу та податкова служба підтвердили численні ознаки легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом. Станом на зараз заблоковано рахунки ТОВ «Брідж Констракшн» у кількох банках, зокрема АТ «ЄПБ», АТ «КБ Глобус» і АТ «Сенс Банк».

Окремо зазначається, що нещодавно компанія змінила власника – замість дніпровця Дмитра Пасюри керівником став громадянин Казахстану Олексій Камалов. Це може свідчити про спробу вивести компанію з-під юрисдикції українських правоохоронних органів.

Справу розслідують за ч. 3 ст. 258-5 (фінансування тероризму) та ч. 3 ст. 209 (відмивання доходів) Кримінального кодексу України.

Схожі статті

У Києві викрили шахрайський кол-центр, що видурює гроші в європейців

У самому центрі Києва, на вулиці Дегтярівській, під дахом респектабельного бізнес-центру «Міком Палац», викрили масштабний шахрайський кол-центр, орієнтований на громадян країн Євросоюзу. Команда «СтопКору» зафіксувала, як щодня з 10 ранку тут працюють близько 50 осіб — здебільшого чоловіки віком 25–30 років. Як з’ясували журналісти, офіс на восьмому поверсі будівлі був перетворений на справжню фабрику з […]

Через дефіцит овочесховищ уряд розширив програму «5-7-9%» для фермерів

В умовах війни та знищеної інфраструктури уряд вирішив «розморозити» додаткову фінансову підтримку для аграріїв. Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка дозволяє фермерам, що займаються овочівництвом, скористатися державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» для будівництва овочесховищ і картоплесховищ. Про це повідомили в Міністерстві аграрної політики та продовольства. Йдеться про можливість отримати компенсацію відсоткової ставки за кредитами – у […]

Призов і виїзд за кордон — головний удар по бізнесу під час війни

Поки фронт тримає оборону, тил усе гучніше говорить про нестачу робочих рук. У березні 2025 року 65% українських підприємств знову визнали головною проблемою для ведення бізнесу саме брак кадрів. Про це свідчать результати щомісячного опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), оприлюднені «Главкомом». «Упродовж останніх місяців і навіть кварталів проблема браку робочої сили — […]

У Кремлі натякнули на нові атаки по енергооб’єктах України

Попри публічні домовленості з Дональдом Трампом та заявлений мораторій на атаки по енергетичних об’єктах, Росія офіційно оголосила про завершення перемир’я. 18 квітня речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що «місяць минув, але нових вказівок президент не давав». Формально — нібито кінець, неформально — кінець був із самого початку. Нагадаємо, після кулуарних перемовин Трампа та Путіна сторони […]