Як вибрати безпечну полуницю та скільки можна їсти — поради дієтолога

Сезон полуниці — одна з найбільш очікуваних подій літа. Ця яскрава та ароматна ягода не тільки смачна, але й надзвичайно корисна. Проте, як застерігає лікар-дієтолог Марія Сайфулліна, вживати її потрібно з розумом — особливо людям із певними хронічними захворюваннями, дітьми та діабетикам. У коментарі для УНІАН експертка детально пояснила, чим полуниця корисна, коли її краще купувати та кому вона категорично протипоказана.

Полуниця — джерело вітаміну С, який зміцнює судини, покращує стан шкіри та підтримує імунітет. Також ягода містить антиоксиданти, які борються із запальними процесами та сповільнюють старіння, фолієву кислоту — важливу для кровотворення, і клітковину, що покращує травлення.

Полуниця має середній глікемічний індекс (32) та низький вміст вуглеводів (менше 8 г на 100 г), тому її можна обережно включати в раціон навіть при цукровому діабеті. За словами Сайфулліної, діабетикам дозволено до 150 г полуниці на день, але виключно після повноцінного прийому їжі з білками та овочами — це дозволить уникнути стрибків глюкози в крові.

Ця ягода — доволі алергенний продукт, тому людям із відомою алергією на червоні ягоди краще її уникати. Крім того, при гастриті, виразці або загостренні шлунково-кишкових захворювань полуниця може погіршити стан — через наявність дрібних зернят та органічних кислот, які подразнюють слизову оболонку.

Для дітей до 1 року свіжу полуницю краще не давати — як через ризик алергії, так і через ще незрілу травну систему. З 8–12 місяців можна пробувати термічно оброблену ягоду — у вигляді киселю чи компоту. А з 1 до 3 років дозволено 1–3 ягоди в день, і лише за відсутності алергічних реакцій. У старшому віці (близько 6 років) — до 100 г на день, але знову ж таки, помірність — головне правило.

Для здорових дорослих оптимально — 150–250 грамів полуниці на день. А за сезон можна з’їсти навіть до 10 кг, якщо розподілити це рівномірно упродовж кількох тижнів. Найкращий час для вживання — перша половина дня: за сніданком або як десерт після обіду. Дітям ягоду можна давати як перекус між прийомами їжі — наприклад, з горішками чи насінням.

Найбезпечніше — їсти ягоду в її природний сезон, з середини травня до кінця червня. Саме тоді полуниця достигає без надмірної кількості нітратів і стимуляторів росту. Позасезонна ягода, особливо імпортована, може містити більше хімічних речовин, тому її варто або уникати, або ретельно обробляти.

Щоб зменшити вміст хімії, ягоду слід не просто промивати, а й замочити у воді на 10–15 хвилин — це допоможе вивести частину небажаних речовин із поверхні.

Схожі статті

В Держрезерв зайшла чиновниця Наталія Кічук (Матусевич) з сумнівною репутацією

Заступником голови новоствореного Державного агентства з управління резервами України призначена Наталія Кічук (Матусевич) яка, за інформацією джерел в Кабміні, має репутацію людини, що займається фінансовими оборудками. Нагадаємо, 2 липня 2025 року уряд призначив Наталію Кічук (Матусевич) заступником голови Державного агентства з управління резервами України (ДАУР). Так як голову новоствореної ДАУР поки не призначено і невідомо […]

СБУ розслідує справу Влада Ряшина щодо співпраці з агресором

Служба безпеки України веде досудове розслідування стосовно відомого українського продюсера Влада Ряшина, який потрапив під санкції через підозри у співпраці з російськими окупаційними адміністраціями на тимчасово окупованих територіях України. Як повідомляє «Детектор медіа» з посиланням на відповідь Офісу Генерального прокурора, кримінальне провадження було відкрито 11 січня 2024 року Головним слідчим управлінням СБУ. Йдеться про ймовірне […]

Заступник керівника екопрокуратури викритий у недостовірному декларуванні

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) оприлюднило результати повної перевірки декларації Олександра Малєєва — заступника керівника Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора. Виявилося, що він не зазначив у своїй декларації низку суттєвих об’єктів і даних, що може стати підставою для притягнення його до відповідальності. За інформацією НАЗК, Малєєв не вказав квартиру площею 73,4 м², […]

В Одесі працює шахрайська мережа колл-центрів, яка обкрадає Україну, ЄС та Азію під прикриттям силовиків

В Одесі діє масштабна мережа шахрайських колл-центрів, розташованих у бізнес-центрах за адресами: провулок Івана Луценка, 21/23 (БЦ «Ольвія»), вулиця Велика Арнаутська, 26 та вулиця Канатна, 6. У цих офісах одночасно працюють сотні операторів, які щодня телефонують громадянам України, країн Європи та Азії. Основна схема шахрайства полягає у дзвінках, де оператори видають себе за співробітників банків […]