Житло стане дорожчим: кого торкнеться новий податок на нерухомість

Від початку 2025 року в Україні змінилися умови нарахування податку на нерухомість. Сума податку зросла, а також збереглися суворі вимоги до строків сплати. Йдеться про платежі, які громадяни здійснюють за 2024 рік — податкове повідомлення має надійти на початку року, а оплатити його потрібно впродовж 60 днів.

Хто має платити податок на нерухомість?

Згідно з чинним законодавством, податок сплачують власники житла, яке перевищує встановлені нормативи:

  • квартири понад 60 м²,

  • будинки понад 120 м²,

  • комбінація житла (і квартира, і будинок) понад 180 м².

Якщо площа квартири перевищує 200 м², або будинку — 600 м², власник сплачує додатково 25 000 грн щорічно незалежно від кількості “зайвих” метрів.

Який тариф?

Ставка податку визначається місцевими радами, але не може перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати, яка на 1 січня 2024 року становила 7100 грн. Це означає, що максимальний тариф складає 106,5 грн за кожен “зайвий” квадратний метр.

Для порівняння, раніше українці сплачували максимум 100,5 грн за м².

Як і коли сплачувати?

Оплата податку здійснюється щороку за попередній рік. Платник податку отримує повідомлення від ДПС і має 60 днів на сплату.

Приклад: якщо ваша квартира має площу 80 м², ви сплатите податок за 20 “зайвих” метрів. За максимальною ставкою це становитиме 2130 грн (20 × 106,5 грн).

Що буде, якщо не заплатити вчасно?

  • Затримка до 30 днів — штраф 5% від суми боргу.

  • Понад 30 днів — штраф 10%.

  • Крім того, на суму боргу нараховується пеня — 120% річних облікової ставки НБУ.

У разі подальшої несплати податковий борг може бути стягнутий через суд та державну виконавчу службу.

Що ще варто знати?

  • Податок не стосується комерційної нерухомості — для неї діють окремі правила.

  • Якщо ви володієте часткою в об’єкті — податок нараховується пропорційно вашій частині.

  • Податок не нараховується на нерухомість, що належить дітям-сиротам, людям з інвалідністю І групи, ветеранам бойових дій та деяким іншим категоріям (якщо це єдине житло).

Схожі статті

Акторка Ксенія Мішина потрапила під обстріл у центрі Одеси

Відома українська акторка Ксенія Мішина стала свідком російського обстрілу Одеси. Зірка приїхала до міста та опублікувала моторошне відео моменту атаки, на якому тікає від вибухів. На своїй сторінці в Instagram Мішина написала: «30 шахедів… Одеса… Бігли з усіх ніг. Давно не відчувала такого страху». На кадрах чути звуки вибухів і видно, як акторка, перебуваючи в […]

Футболіст Мудрик пройшов поліграф після допінг-скандалу

Український півзахисник лондонського «Челсі» та збірної України Михайло Мудрик пройшов перевірку на детекторі брехні, щоби довести свою непричетність до вживання забороненого препарату. Про це повідомив генеральний директор «Шахтаря» Сергій Палкін у коментарі для GiveMeSport. Нагадаємо, у грудні 2024 року в одній із допінг-проб Мудрика було виявлено заборонену речовину. Футболіст наполягає на своїй непричетності й не […]

Колишні прокурори перетворили ЄДРСР на приватну базу даних

Троє адвокатів з юридичної компанії «Гарантія ваших прав» отримали підозру від НАБУ через втручання в роботу Єдиного держреєстру судових рішень. Серед них – Дмитро Борзих, колишній помічник головного військового прокурора Анатолія Матіоса. За даними слідства, адвокати мали несанкціонований доступ щонайменше до 100 кримінальних справ, зокрема – понад 30 проваджень НАБУ, пов’язаних із топкорупцією. До 2022 […]

Контейнер з контрабандними цигарками Григорія Козловського вдруге намагається покинути країну

Відомий львівський контрабандист Григорій Козловський продовжує безперешкодно займатись контрабандою цигарок, прикриваючись контактами у владі. Підтвердженням того, що Козловський працює під дахом чиновників та силовиків із числа діючої влади може бути той факт, що контейнер MRSU4885915 з близько 1000 ящиків сигарет COMPLIMENT виробництва «Винниківської тютюнової фабрики», який Козловський намагався “відправити в Сирію” з порту «Чорноморськ» не […]