Україна стоїть перед масштабною інфраструктурною кризою у сфері водовідведення. За словами Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, близько 40% мереж централізованого водовідведення зношені настільки, що потребують повної заміни, а ще 30% уже вичерпали свій термін експлуатації.
Про це Лубінець заявив під час презентації спецдоповіді щодо стану водної інфраструктури в Україні.
«Ситуація критична. Часті аварії на таких мережах стали просто нормою. Крім того, майже 50% насосних станцій і 55% очисних споруд не відповідають сучасним вимогам. Вони потребують або капітальної реконструкції, або негайного оновлення обладнання», — зазначив омбудсмен.
Без коштів – у глухий кут
За словами Лубінця, без належного фінансування модернізації водної інфраструктури ситуація лише погіршуватиметься.
«Якщо ми не виділяємо кошти, то в майбутньому проблеми просто будуть ставати все більшими і більшими. Це як сніжний ком, який накопичується. Фактично ми зараз бігаємо по колу», — наголосив він.
Війна поглибила водну кризу
Окремо омбудсмен звернув увагу на ситуацію в окупованих територіях, зокрема в Донецьку, де, за даними Центру протидії дезінформації при РНБО, воду наразі подають лише раз на три доби.
Проблеми із водними ресурсами визнають і в уряді. Міністр захисту довкілля і природних ресурсів України Світлана Гринчук раніше зазначала, що в умовах війни зруйновано багато систем водопостачання, особливо в прифронтових та окупованих регіонах. За її словами, Міндовкілля планує проводити моніторинг водних ресурсів за європейськими стандартами, щоб оперативніше реагувати на проблеми.