У людей з авторитарними поглядами виявили зміни в мозку

Іспанські нейробіологи виявили, що в людей із крайніми авторитарними поглядами — як лівими, так і правими — спостерігаються помітні анатомічні відмінності в структурах мозку. Дослідження оприлюднене у виданні Futurism, базується на даних МРТ-сканування сотні здорових молодих добровольців і стало першим, яке порівнює лівий і правий авторитаризм окремо, а не об’єднує їх в одну категорію.

Університет Сарагоси залучив до експерименту 100 осіб віком від 18 до 30 років — 63 жінки та 37 чоловіків. Жоден з учасників не мав психіатричних діагнозів. Після проходження психологічного тестування, яке виявляло рівень авторитарності, тривожності, емоційності та імпульсивності, учасників відправили на МРТ головного мозку.

Люди з вираженими правими авторитарними переконаннями мали менший об’єм сірої речовини в дорсомедіальній префронтальній корі — зоні, яка відповідає за здатність розуміти думки та погляди інших. Це може пояснювати низьку емпатійність і схильність до жорстких норм та покарань, що властиво прихильникам жорсткої ієрархії та традиційних цінностей.

У лівих авторитарних респондентів виявили меншу товщину кори у правій передній острівцевій частці, яка пов’язана з емоційною обробкою інформації, відчуттям моральної огиди та глибшою емоційною регуляцією. Ці особливості можуть впливати на сприйняття несправедливості, гніву до структур влади та схильність до радикальних дій.

Психологічні анкети показали, що і ліві, і праві авторитаристи схильні до імпульсивних реакцій у ситуаціях емоційного дискомфорту. Водночас ліві демонструють вищий рівень тривожності.

«Це дослідження дозволяє поглянути на авторитаризм не лише як на політичну позицію, а як на психологічний і навіть нейробіологічний феномен», — прокоментував автор роботи Хесус Адріан-Вентура, член дослідницької групи PseudoLab.

На думку науковців, результати дослідження можуть допомогти краще зрозуміти природу екстремістських переконань, які набувають популярності у світі. Це також дає підстави для глибшої дискусії про те, як формуються політичні переконання, і яку роль у цьому відіграє не лише соціальне середовище, а й нейрофізіологія.

Схожі статті

Угода про корисні копалини може бути ратифікована найближчим часом

Як повідомляють наші джерела, Верховна Рада найближчим часом ратифікує скандальну угоду про корисні копалини. Для цього уже “зібрано” 230 голосів народних депутатів. Водночас, за повідомленням джерел, інвестиційний фонд відбудови США–Україна, створення якого передбачає угода про корисні копалини, не зможе розпочати  повноцінну роботу до кінця цього року. При цьому в медійному плані планується широке висвітлення всіх […]

Снаряд часів Другої світової знайшли під час польових робіт у Бучанському районі

У селі Шибене, що в Бучанському районі Київської області, фермер під час сільськогосподарських робіт виявив підозрілий предмет, який, як згодом з’ясувалося, виявився міною часів Другої світової війни. Про інцидент повідомила пресслужба Мобільного рятувального центру швидкого реагування ДСНС України. За словами саперів, небезпечну знахідку вилучили спеціалісти після оперативного виїзду на місце. «Інцидент стався безпосередньо під час […]

Українці скуповують квартири в Польщі: рекордний рік на ринку

У 2024 році кількість іноземців, які придбали житло в Польщі, досягла історичного максимуму — 17 330 квартир, і найбільшими покупцями стали саме громадяни України. Такі дані наводить видання Rzeczpospolita. Попри загальне зниження обсягу продажів на польському ринку нерухомості, частка угод з іноземцями зросла до понад 10%. Це свідчить про суттєвий інтерес іноземних громадян до житлової […]

Ексміністерка Богатирьова програла суд за пенсію: хотіла майже 40 тисяч на місяць

Колишня міністерка охорони здоров’я Раїса Богатирьова, відома як соратниця президента-втікача Віктора Януковича, намагалась через суд добитися збільшення своєї пенсії до рівня майже 90% від зарплати чинного народного депутата. Проте суд відмовив їй у задоволенні позову. Як повідомляє «Главком» із посиланням на судовий реєстр, станом на березень 2025 року пенсія Богатирьової становила 21,8 тис. грн. Ексдепутатка […]