Юрист розповів, хто має право піти з армії навіть під час воєнного стану

Під час дії воєнного стану в Україні демобілізація загалом не передбачена. Проте в законодавстві чітко прописані винятки, які дозволяють як мобілізованим, так і контрактникам залишити службу. Про це розповів юрист адвокатського об’єднання “Глоба і Глоба” Сергій Ланкін.

За його словами, звільнення можливе у випадках, передбачених статтею 26 закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”. Йдеться про окремі обставини, пов’язані з родиною, здоров’ям або змінами в правовому статусі військовослужбовця.

Зокрема, йдеться про необхідність догляду за родичами з інвалідністю, утримання трьох або більше дітей, самостійне виховання дитини з інвалідністю або випадки, коли дружина військового вагітна. Якщо військовий повернувся з полону або має серйозні проблеми зі здоров’ям, підтверджені висновком військово-лікарської комісії, він також може бути звільнений.

Контрактники, які підписали контракт до початку повномасштабної війни, можуть бути звільнені лише після її завершення. Натомість ті, хто укладав контракт уже під час воєнного стану, наприклад у 2022 році на три роки, зможуть звільнитися в 2025 році після завершення терміну.

Також контракт можна розірвати достроково з тих самих причин — стан здоров’я або сімейні обставини. У випадку іноземних громадян контракт може бути припинено в будь-який момент після шести місяців служби.

Після звільнення зі служби особа має стати на військовий облік у ТЦК та СП і переходить у запас. Якщо вона не була звільнена з полону, у майбутньому її можуть повторно мобілізувати.

Схожі статті

У США зростає тиск на припинення допомоги Україні: Зеленського звинувачують у спробах узурпації антикорупційних органів

У Сполучених Штатах Америки розгорівся політичний скандал навколо президента України Володимира Зеленського. Причиною стали як повідомлення про спроби взяти під контроль антикорупційні органи в Україні, так і масові акції протесту в українських містах. Американські політики й експерти, зокрема з табору Дональда Трампа, почали використовувати ці події як аргумент для припинення військової та фінансової підтримки Києва. […]

Секрети розмарину: чому ця рослина має бути на вашій кухні

Розмарин – не просто популярна приправа до м’яса, риби чи овочів, а справжній союзник здоров’я. Його використовують у кулінарії, косметології та навіть як природний засіб для профілактики хвороб мозку. Чому варто включити розмарин у свій щоденний раціон – далі в матеріалі. Розмарин здатен знижувати рівень глюкози, уповільнюючи всмоктування вуглеводів у кров. Більше того, він захищає […]

В Україні стрімко зросла кількість випадків кору — понад тисяча за півроку

За перші шість місяців 2025 року в Україні зафіксовано 1196 випадків кору — це в 11 разів більше, ніж за аналогічний період минулого року. Про це повідомив заступник генерального директора Центру громадського здоров’я Олексій Даниленко в ефірі «Суспільного». Кір — дуже заразне захворювання: одна хвора людина може інфікувати велику кількість людей. Захворюваність на кір носить […]

Військова академія виграла справу про повернення коштів за навчання

Львівський окружний адміністративний суд ухвалив рішення на користь Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у справі щодо відрахованої курсантки Ярини Л., яка має відшкодувати навчальному закладу 450 тисяч гривень за період навчання. За даними суду, дівчина навчалась у військовій академії з серпня 2022 року по квітень 2025 року. Вона була на повному державному […]